e
sv

Akıllı Telefonlar da Şarj Daha Uzun Nasıl Gider?

avatar

Tek Bilgin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Akıllı telefonlar hayatımız da ciddi anlamlarda yer kapladığından bu yana pek çok kolaylığın yanında bazı sorunları da beraberinde getirdi. Gelen bu sorunların çoğunun çözümü olsada bazı sorunların çözümü henüz olmadı. Çözümü olan sorunların arasında, en yaygın olanı hiç kuşkusuz telefonların pil ömürlerinin kısalığı oldu. Pil ömrünün kısalığı yanı sıra zaman içerisinde cihazların yavaşlaması ve donma sorunlarıda ardı arkasına gelmeye başladı.

Telefonlarımız bu gelişmiş sistem özellikleri ve donanıma sahip olmadan önce 3-4 güne hatta daha uzun süreler şarja ihtiyaç duymadan kullanılabiliyordu. Bugünse, akıllı telefonumuzun pili akşamı çıkartırsa kendimizi şanslı sayıyoruz.

Akıllı Telefonlar da Şarj Daha Uzun Nasıl Gider? 3

Aslında halen daha cihazlarımızın şarjını daha uzun süreler götürmek için çeşitli yöntemler mevcut. Daha bilinçli kullanım bunların en başında geliyor aslında. Bilinç ten kastımız nedir diye soracak olursanız, hemen şöyle bir örnek vereyim. Mobil veri ile işimiz olmadıgı zaman, mobil veri izininin kapatılması. Bu sıradan ve çok basit bir örnek oldu fakat bu basit örnekteki husus bile çok ciddi şarj süresini uzatacak . Merak ediyorsanız deneyerek bu durumu gözlemleyebilirsiniz.

Aslında bu durumun çok basit bir açıklaması var; akıllı telefonları yaratan teknoloji, pil teknolojisinden çok daha hızlı ilerliyor.

Akıllı Telefonlar da Şarj Daha Uzun Nasıl Gider? 4Küçük birer teknoloji cihazlarına dönüşen akıllı telefonlar artık bilgisayarların yerini çoktan almışa benziyor. Daha önceleri bilgisayarlarda yaptıgımız bir çok işlemi artık bu ufak ama marifetli cihazlarda yapabiliyoruz. Bunların bazıları; video izleme, oyun oynama, internette gezinme, fotoğraf ve video çekebilme hatta daha aklımıza gelmeyen bir çok özellikleriyle gün geçtikçe daha fazla pil gücüne ihtiyaç duyarken, günümüzün pilleri bu taleplere cevap veremiyor.

Akıllı telefonların sunduğu avantajlar aslında onlardan vazgeçmeyi ciddi anlamda zorlaştırdığı için onlardan kolay kolay da vazgeçemiyoruz. Fakat her geçen gün dah yeni sisteme ve donanıma sahip akıllı cihazlar çıktığı için elimiz de varolan kullandığımız cihazlardan sıkılarak daha yeni modellere sürüklenecegiz.

İşte akıllı telefon şarjınızın daha uzun süre dayanması için yapmanız gereken bazı yöntemler:

 • Pilinizi şarj etmek için bitmesini beklemeyin. Aslında eskiden beri yanlış bilinen bir olay, pili komple bitirmek ve daha sonra şarja takmak. Aslında yanlış bir bilgi . Doğrusu, Şarjınız yüzde 40’lara düştüğünde telefonunuzu şarja takmanız. Böylelikle piliniz daha hızlı şarj olur ve daha az aşınmış olur.
 • Titreşim modunu gerekmedikçe kullanmayın. Şimdi buna aranızda ne alaka diyenler olabilir. Fakat tüm telefonlarda şarjı en fazla bitiren durumlardan biride titreşim modülüdür.
 • Şarjınız bitmek üzereyken telefonu kullanmadığınız anlarda uçak moduna almanız, tüm sinyalleri keseceğinden şarjınızı acil durumlar için saklamanıza yardımcı olur. Bu binevi baz istasyonun dan gelen ve giden sinyalleri kesmektir. Cihazınız baz istasyonu aramayacak ve daha uzun süre şarjı gidecek. Bu yöntemle cihazınız ulaşılamayacak durum da olur fakar az kalan şarjınız uzun süre hiç düşüşe ugramadan aynı değerinde kalır.
 • Aşırı sıcaklar şarjın bitmesini hızlandırır o yüzden telefonunuzu sıcaktan uzak tutmak yararlı olacaktır. Aslında pilleri köür olarak düşünün ısınan kömür yanar, yanan kömür biter.
 • Pil katili uygulama ,oyunlara ve gereksiz sensör faaliyetlerine dikkat edin! Bazı uygulamalar arka planda siz fark etmeden çalışarak pilinizi tüketebilir. Kullanmadığınız uygulamaların kapandığından emin olun ya da hiç kullanmıyorsanız tamamen kaldırın. Bu tip durumlarda cihazınız da root yetkileri aktif ise çaşitli uygulamalar ile arka plan da çalışan uygulamaları otomatik şekilde durdurabilirsiniz.
 • Android Market’te ücretsiz olarak bulabileceğiniz “Task Killer” gibi bir uygulamayı yükleyerek arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. Böylece arka planda sürekli yığılarak çalışan uygulamalardan kurtulur ve şarj tasarrufunun yanı sıra cihazınızın işlemlere daha hızlı cevap vermesine de olanak sağlamış olursunuz.
 • Şarj azaldığında otomatik bildirimleri kapatmak pilinizin ömrünü uzatacaktır. Aslında bu durumu piliniz azaldığında değilde sürekli kapalı tutmak genel anlamda ciddi oranda şarj tasarrufu saglayacaktır. Facebook, e-mail, gmail, Twitter, Whatsapp gibi uygulamalardan sürekli gelen bildirimler şarjınızın bitmesini hızlandırır.
 • Ekran parlaklığını azaltın ve daha kısa bir ekran zaman aşımı süresi belirleyin. Mesela 30sn ekran zaman aşımı ideal süredir. Ayrıca otomatik parlaklık modunu kapatınız, ekran parlaklık seçimini siz manuel olarak yapınız. Tuş kilidi sadece güvenlik için değil, ekranı kapattığı için de yararlıdır.
 • Cihazınızda kullandığınız ekran koruyucular ve duvar kâğıtları şarj tüketimini hızlandırabilir. Hareketli duvar kağıtların dan uzak durun. Ekran koruyuculardan da aynı şekilde uzak durmanızı öneririm. Bu sebeple özellikle hareketli ekran koruyuculardan uzak durun.
 • Kullanmadığınızda, Bluetooth™, Wi-Fi®, 3G,4.5G, GPS gibi fonksiyonları kapatın. Bu özelliklerin pil tüketim oranı oldukça yüksektir. İşiniz olduğu zaman açınız ve daha sonra kapatınız . Ben kendi cihazımda bu duruma özel hassasiyet gösteriyorum.
 • Bazı widget’lar fazla miktarda veri trafiği kullandığı için yüksek miktarda pil tüketir. Özellikle hava durumu ile alakalı olan widget’ler ciddi anlamda pil tüketimine sebebiyet veriyor. Gereksiz pil tüketimini önlemek için widget’ı veya uygulamayı kaldırabilir ya da durdurabilirsiniz.
 • Telefonunuzun işletim sistemini ve uygulamalarınızı düzenli olarak güncelleyin. Sebebi şudur, bu güncellemeler genelde enerji tasarrufu sağlayan iyileştirmeler içerir. Fakat şunuda unutmayın ki gelen her yeni güncelleme ile cihazlarınızın sistem özellikleride artacağından çıkacak olan ek sistem özelliklerini de kullanırken dikkatli olunuz.
 • Telefonunuzu seçerken; kamera, işlemci, ekran boyutu gibi özelliklerin yanında pil performansını da dikkate alın. Pilin değerleri ve cihazınızın ekran boyutuna göre nasıl bi seviyede olduğunu araştırınız ve sorunuz. Daha sonra alacağınız büyük ekran bir cihazda ufak bir pil oldugunda şarjın ne kadar kısa gideceğini göz önünde bulundurunuz .
 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • FATIH9 ay önce
 • süper konu olmuş sayende ayarları yaptım gerçekten başarılı sonuçlar ortaya koydu. eline sağlık.

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478