Haber Bakan Çavuşoğlu NTV'nin sorularını yanıtlıyor

Bakan Çavuşoğlu NTV'nin sorularını yanıtlıyor

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV'nin sorularını yanıtlıyor.

haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV'nin sorularını yanıtlıyor.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SURİYELİ SIĞINMACILARIN GERİ DÖNÜŞÜ

Sığınmacıların seçimi tamamen domino etmesini doğru bulmuyorum. Bir plan çerçevesinde Suriyelileri göndereceğiz. Bizim seçim gündemimizin öncesinde de bu vardı, şimdi de var. Yeni göçmenlerin gelmemesi için yeni tedbirlerimizi aldık. Sınırın diğer tarafındaki mevcudiyetimiz nedeniyle göç baskısı azaldı. Terörden arındırılan yerlere göçmenlerin bir kısmı gönderildi. Geri gönderilecek göçmenler için altyapı hazırlanıyor. 240 bin konut tamamlandığında 1 milyon Suriyeli sığınmacı geri gönderilecek. Körfez ülkeleri buraya destek veriyor. Şu an Suriye rejimiyle de Arap Birliği ülkeleri diyalog başlattı. Rejimle de bizim 4'lü görüşmelerimiz sürüyor. Suriyeli göçmenlerin biz geri gönderilmesi konusunda kararlıyız. Bunun ırkçı bir anlayışla yapılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak 3,7 milyon Suriyeli gönderilecek dersek bu da doğru olmaz.

Türkiye hiçbir ülkeye kapılarını açıp da 'buyurun gelin' demez.

SIĞINMACI KOMİSYONU KURULACAK

Moskova'daki 4'lü zirvede Sığınmacı Komisyonu kurulması konusunda mutabakata varıldı. Suriyeliler Şam'ın kontrol ettiği yere gönderilecek.

SİNAN OĞAN'IN DESTEĞİ

Sinan Oğan yüzde 5'in üzerinde oy aldı. İlkesel bir tutum sergilediğini düşünüyorum. O da göçmenlerin planlı şekilde geri dönüşünden yana. Terörle mücadele konusunda da aynı çizgideyiz. Sayın Oğan ile yarın Antalya'da ortak programlar yapacağız.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan 'de...
 
Üst Alt