Haber Çin'de Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından 60 bine yakın kişi öldü

Mesajlar
13,821
Tepkime
249
Puanları
63
Çin'de Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından 60 bine yakın kişi öldü

Çin'de geçen ay başında Covid-19 politikasındaki ani yön değişikliği ile sıkı kontrol tedbirlerinin gevşetilmesinden bu yana, virüs veya buna bağlı komplikasyonlar nedeniyle 60 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bununla birlikte, Çin'de kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin Covid-19'a yakalanacağı tahmin ediliyor.

I1rBWbuBGUi_kJIN5GvnzA.jpg

Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin ana karasında tedbirlerin kaldırılacağının duyurulmasını takip eden 8 Aralık 2022 ila 12 Ocak 2023 tarihlerinde virüse bağlı 59 bin 938 can kaybı meydana geldi.
q72UwfQk_kCtjbiPVUk9Kw.jpg

Komisyonun Tıp İşleri Direktörü Ciao Yahui, 5 bin 503 hastanın Covid-19 enfeksiyonuna bağlı solunum yetmezliğinden, 54 bin 435 hastanın ise kanser ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.
7ajDr10oYUa-YV0CnSmUoA.jpg

Ölenlerin yaş ortalamasının 80,3 olduğunu aktaran Ciao, bunlardan yüzde 90'nın 65 yaş ve üzeri kişiler olduğunu bildirdi.
0FsCIve9GEiNrDc5mSvmOg.jpg

Çin, "sıfır vaka" olarak adlandırılan katı kontrol ve önleme tedbirlerinin terk edeceğini bildirmesinin ardından ilk kez ölüm verilerini açıkladı.
w_DscMlGnUWqTFxgQymk3w.jpg

Ulusal Sağlık Komisyonu, daha önce vaka, hasta ve ölüm sayılarını günlük olarak açıklamayı bıraktığını duyurmuş, ölüm istatistiklerinin tutulmasında ise yeni standartlar getirerek yalnızca birincil ölüm sebebi virüse bağlı zatürre ve solunum yetmezliği olan can kayıplarını Covid-19'dan sayacağını bildirmişti.
Ku_kKFjOlkGmp2xwsptQNg.jpg

Çin, geçen ay başında tedbirleri kaldırmasından bu yana ülkede vaka sayısı hızla artarken bugüne dek tek ülkede görülen en büyük kitlesel yayılmayla karşı karşıya bulunuyor. 1,4 milyar nüfuslu ülkede kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı tahmin ediliyor.
CCWbB7ESW0K3PwgBCgrNUQ.jpg


 
Üst