Haber Dünyanın en uzun çocuğu: 10 yaşındaki çocuk 1,90 boyunda

Dünyanın en uzun çocuğu: 10 yaşındaki çocuk 1,90 boyunda

Dünyanın en uzun çocuğu olarak Guinness Dünya Rekorları'na ismini yazdıran Jayson isimli çocuk doğduğundan beri nadir görülen "devlik sendromu" ile mücadele ediyor. Jayson, henüz sadece 10 yaşında olmasına rağmen 1,90 olan boyuyla yaşıtları arasında dikkat çekiyor. Çocuğun ailesi önümüzdeki birkaç yıl içinde çocuğu ameliyat ettirerek ömrünü ve yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

BKijeC7GBke5UqS6U4ICTg.jpg

Nadir görülen bir durum nedeniyle boyu 1,90 olan 10 yaşındaki bir erkek çocuğu "dünyanın en uzun çocuğu" olmanın getirdiği sert gerçeklerden bazılarını ortaya çıkardı. Jayson isimli çocuk, hipofiz bezinde büyüme hormonunun sürekli salınmasına neden olan bir rahatsızlık olan devlik sendromundan muzdarip.
dVe7-aiAgkiqZ21rnR7Zyw.jpg

Jayson doğduğunda 5 kilodan ağırdı ve boyu da 66 santimetreydi. Bu da ortalama bir erkek bebeğin boyundan 30 santimetre daha uzun doğruduğu anlamına geliyor. Küçük çocuk 7 yaşında geldiğinde boyu 1,80'i geçmişti. On yaşına geldiğindeyse 1,90'lık boyuyla çoğu yetişkin erkeği geride bırakmayı başardı.
KQJIYKRKVUy3Gtqgn14fzw.jpg

Jayson'ın muazzam boyu, futbolda ilerlemek gibi bazı faydalar sağlarken, aynı zamanda onun yaşındaki diğer çocukların aileleri tarafından acımasız varsayımlarla karşı karşıya kalmasına da neden oldu. Şaşırtıcı boyuyla Jayson sürekli yaşıtlarının ve ailelerinin şaşkın bakışlarına maruz kalıyor. Guinness Dünya Rekorları tarafından "dünyanın en uzun çocuğu" olarak belirlenen Jayson, devasa boyutundan utanmıyor ve toplum içinde nasıl göründüğünü umursamamayı öğreniyor.
p7Bycvc1yEGiu6KVTn2IDw.jpg

Jayson daha önce verdiği röportajlarda, "Dünyanın en uzun çocuğu olmaktan gurur duyuyorum" dedi. Annesi ise Jayson'ın boyu ve cüssesini çok sevdiğini ve bu konuda kendine çok güvendiğini söyledi. Ne yazık ki annesi Mandy, Jayson'ın sağlığının zamanla kötüleştiğini, ağırlığının yaklaşık 136 kilo olduğunu ve ortalama bir yetişkinden daha fazla yemek yediğini itiraf etti.
Wy8kQHwt-UqRzp7Mi8Etlw.jpg

Devlik hastalığı olan çoğu insan "kalpleri çok büyüdüğü için" ortalama 40 yaşına kadar yaşıyor. Ancak Jayson, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla büyümesini engellemek için bıçak altına yatacak. Ailesi ameliyatı 13-14 yaşlarında yaptırmayı düşünüyor.
tPL9Rb3IGUuuB8pIIsRlSA.jpg

Jayson'ın karşılaştığı en büyük problemlerden biri de kendi devasa ayaklarına uygun ayakkabı bulabilmek.
IMFEJ9r41UmfV_9dpslEUw.jpg

Bu rahatsızlık, anormal derecede artan boyun yanı sıra çeşitli yumuşak doku değişikliklerine yol açıyor. Tedavi edilmediğinde veya yönetilmediğinde, devasa yapıya sahip bazı kişilerin boyu 2,5 metrenin üzerine çıkıyor.
sRNzjV94tkmDGMCs2HT89A.jpg

Semptomlar gecikmiş ergenlik, baş ağrısı, eklem ağrısı, uyku sorunları ve kas güçsüzlüğünü içeriyor ve genellikle genetik bir mutasyondan kaynaklanıyor.
31UPOutaGEWXqXiW6fgq4g.jpg

 
Üst Alt