Haber NASA'dan meteor yağmuru açıklaması: Geminid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek?

NASA'dan meteor yağmuru açıklaması:  Geminid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek?

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), yılın en iyisi olarak bilinen Geminid meteor yağmuru ile ilgili açıklamada bulundu. Yetkililer, ideal koşullar altında meteor yağmurunun saatte yaklaşık 150 görünür meteora ulaşabileceğini söyledi. Peki, Geminid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek?

JMTKUEnViUypkP189tYJYA.jpg

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), yaptığı açıklamada, meteorların belirli bir yönden gelmediği için dünyanın her yerinden izlenebileceğini belirtti.
HzIO3lP5QUyk64PE_Mb8kw.jpg

NASA, yılın en iyisi olarak bilinen Geminid meteor yağmurunun bugün zirveye ulaşacağını aktararak, yağmurun en yoğun olduğu zamanda saatte 60 ila 120 meteor görülebileceğini kaydetti.
gIqDR6vezU6MrVqXxUqeCg.jpg

Uzmanlar, gökyüzünün açık olduğu ve ışık kirliliğinin bulunmadığı noktalardan meteor yağmurunun izlenebileceğini bildirdi.Greenwich Gözlemevi de Geminid'in renkleri nedeniyle ayırt edici olduğuna dikkati çekerek, renklerinin beyaz, sarı yeşil, kırmızı ya da mavi olabileceğini ifade etti.Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyruklu yıldızın, güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.
kdaI0DIdX0ydwEneoGUI1Q.jpg

Yetkililer, meteor yağmurunu izlemek için en iyi zamanın Çarşamba 20.30 ile Perşembe 06.00 arası olacağına inanıyor.NASA'ya göre radyant sabah 02.00 ile 03.00 arasında en yüksek seviyesine ulaşacak.
diJrW5gx-EqQtdx9Ftj4Qw.jpg

"Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.Geminid yani İkizler Meteor Yağmuru ise her yıl Aralık ayında gözlenen bir uzay olayı.
0H1oNU5UD0CabDfgKgaKXQ.jpg

Dünya, Güneş etrafındaki yörüngesinde ilerlerken, küçük gezegenlerden saçılan göktaşlarının arasından geçiyor. Bu göktaşları dünya atmosferine girdiğinde ise yanarak parçalanıyor.

 
Üst Alt