Farklar Snapdragon ve Exynos Arasındaki Farklar Nelerdir?

• Konbuyu başlatan CaN
  • Başlangıç tarihi
  • 756

CaN

admin
Tepkime
4,697
20230530_015811.png

Snapdragon ve Exynos, mobil cihazlar için üretilen iki farklı işlemci serisidir. Snapdragon işlemciler Qualcomm tarafından üretilirken, Exynos işlemciler Samsung tarafından üretilir. Her iki işlemci serisi de yüksek performans ve enerji verimliliği sağlamak amacıyla tasarlanmıştır, ancak bazı farklılıklar bulunmaktadır.

1. Performans:
- Snapdragon işlemciler genellikle daha yüksek saat hızlarına ve daha iyi tek çekirdekli performansa sahip olma eğilimindedir. Bu, Snapdragon işlemcilerin daha iyi bir uygulama performansı sunabileceği anlamına gelir.
- Exynos işlemciler ise genellikle daha çoklu çekirdek performansı üzerinde odaklanır. Bu, Exynos işlemcilerin çoklu görevlerde ve çoklu iş parçacığı gerektiren işlemlerde daha iyi performans sunabileceği anlamına gelir.

2. Grafik Performansı:
- Snapdragon işlemciler genellikle daha güçlü grafik işlemcileri (GPU) ile birlikte gelir. Bu, daha iyi oyun performansı ve grafik yoğun uygulamalar için avantaj sağlar.
- Exynos işlemciler de güçlü GPU'lar sunar, ancak Snapdragon işlemcilerin grafik performansında genellikle biraz daha önde olduğu söylenebilir.

3. İşlemci Mimarisi:
- Snapdragon işlemciler genellikle ARM mimarisine dayanır ve ARM Cortex çekirdekleri kullanır. Örneğin, Snapdragon 888 modeli ARM Cortex-X1, Cortex-A78 ve Cortex-A55 çekirdeklerini içerir.
- Exynos işlemciler de ARM tabanlı olmasına rağmen, Samsung özelleştirilmiş çekirdekleri kullanır. Örneğin, Exynos 2100 modeli Samsung'un kendi geliştirdiği Mongoose, Cortex-A78 ve Cortex-A55 çekirdeklerini içerir.

4. İşletim Sistemi Desteği:
- Snapdragon işlemciler, genellikle Android tabanlı cihazlarda daha yaygın olarak kullanılır ve bu nedenle Android işletim sistemine daha iyi uyumluluk sağlar.
- Exynos işlemciler, genellikle Samsung cihazlarında kullanılır ve Samsung'un kendi arayüzü olan One UI'ye daha iyi entegre olabilir.

5. Modem ve Bağlantı:
- Snapdragon işlemciler genellikle entegre bir 4G veya 5G modem sunar. Bu, daha hızlı veri indirme ve yükleme hızları sağlar.
- Exynos işlemcilerde ise bazı modellerde entegre bir 5G modem bulunurken, bazı modellerde ek bir modem kullanılabilir. Bu da bağlantı hızı ve özelliklerinde farklılıklar yaratabilir.

CaN

admin
Tepkime
4,697
1. Performans: Snapdragon ve Exynos yonga setleri, güçlü performans sunmak için tasarlanmıştır. Ancak genellikle Snapdragon yonga setleri, daha iyi işlemci performansı ve grafik işleme kapasitesi sunar. Snapdragon yonga setlerindeki CPU'lar genellikle daha yüksek saat hızlarına ve daha gelişmiş çekirdek yapılarına sahip olabilir.

2. Üretim Süreci: Snapdragon yonga setleri genellikle Qualcomm'un daha yeni ve ileri üretim süreçlerine dayanırken, Exynos yonga setleri Samsung'un üretim süreçlerine dayanır. Bu nedenle Snapdragon yonga setleri, daha küçük bir yonga boyutuna ve daha verimli bir güç tüketimine sahip olabilir.

3. Grafik İşlemcisi: Snapdragon yonga setlerinin genellikle daha güçlü ve gelişmiş grafik işlemcileri bulunur. Qualcomm, Adreno serisi grafik işlemcileriyle Snapdragon yonga setlerine entegre ederken, Exynos yonga setlerinde Mali serisi grafik işlemcileri kullanılır. Adreno grafik işlemcileri, daha yüksek kare hızları ve daha iyi oyun performansı sunabilir.

4. LTE Modem ve Bağlantı: Snapdragon yonga setleri, genellikle entegre LTE modemleriyle bilinir ve daha hızlı veri indirme ve yükleme hızları sunabilir. Qualcomm, Snapdragon yonga setlerine özellikle modem teknolojileri konusunda önemli yatırımlar yapmaktadır. Exynos yonga setlerinde de LTE modemler bulunsa da, bazı modellerde ayrı bir LTE modem çipi kullanılabilir.

5. Özelleştirme: Samsung, Exynos yonga setlerini kendi cihazları için daha fazla özelleştirme seçeneği sunmak amacıyla kullanırken, Snapdragon yonga setleri genellikle daha yaygın olarak farklı cihaz üreticileri tarafından kullanılır. Bu nedenle, Samsung cihazlarında genellikle Exynos yonga setleri bulunurken, diğer Android cihazlarda Snapdragon yonga setleri daha yaygın olarak kullanılır.

Bu genel farklar ve özellikler dışında, Snapdragon ve Exynos yonga setleri arasında modelden modele ve üretim yılına göre değişiklikler olabilir. Her yonga seti kendi avantajlarına ve güçlü yönlerine sahiptir ve son kullanıcıya göre tercih edilebilirlik değişebilir. Cihazların performansını ve özelliklerini değerlendirir

Etiketler
snapdragon ve exynos arasındaki farklar snapdragon ve exynos karşılaştırma snapdragon ve exynos özellikleri
Üst Alt