Haber Yeni pandemi hangi ülkelerde ortaya çıkacak? Türkiye de listede

Mesajlar
13,811
Tepkime
249
Puanları
63
Yeni pandemi hangi ülkelerde ortaya çıkacak? Türkiye de listede

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi henüz sona ermedi. Ancak, bilim insanları bir sonraki pandeminin bir köşede pusuya yatıp saldırmayı beklediğinden endişe ediyor. Enfekte ettiği insanların yüzde 75'ini öldüren Ebola ve Nipah virüsleri en büyük iki tehdidi oluşturuyor. Fırsat verildiğinde dünyayı kasıp kavurabilecek diğer tehlikeler arasında ise kuş gribi, Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) ve veba yer alıyor. Uzmanlar, bu hastalıkların salgına dönüşerek ardından dünyayı yayılabileceği ülkeleri açıkladı. Peki Türkiye'yi hangi salgın hastalık tehdit ediyor?

GhCELXl6s0u9nF4tDJdxpw.jpg

İngiltere’de yer alan Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı'nın (UKHSA), salgın hastalıklara hazırlıksız yakalanmamak için dünyadaki salgın tehditlerini sürekli olarak izliyor.
fJpNfBDfNEaF4oY_pfW6zw.jpg

UKHSA’nın bu hafta güncellenen listesi, en korkutucu 15 bulaşıcı hastalığı içeriyor. Bilim insanları, bu hastalıkları yüksek sonuçlu bulaşıcı hastalıklar (HCID) olarak adlandırılıyor. Liste, verileri ülkelere göre ayırıyor ve bu ülkelerde hastalıkların insan vakalarının tespit edilip edilmediğini gösteriyor.
4-VVDGmIj02itI2hhD4bZg.jpg

Listede yer alan en tehlikeli salgın hastalıklar arasında Ebola ve Nipah başı çekiyor.
JAqBCQnjaEGRpaoc5xoGOA.jpg

Ebola, Ebola virüsünün neden olduğu viral bir hastalığa deniliyor. Yüzde 75 oranında ölümcül olabilen hastalığın semptomları arasında tipik olarak ateş, yorgunluk, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve döküntü bulunuyor. Ebola virüsü, Ebola'dan hasta olan veya Ebola'dan ölen bir kişinin kanı veya vücut sıvıları veya virüs bulaşmış nesneler yoluyla başkalarına yayılabiiyor.
hm2ZAlIBYU-egjMkCO03yA.jpg

Şu anda Ebola için spesifik bir tedavi veya aşı bulunmuyor. Ebola salgınları, Sahra altı Afrika'da sıklıkla yaşandı, ancak son zamanlarda dünyanın farklı bölgelerinde de görüldü.
8tqQWItUgkKXu6Xx5MsraA.jpg

Ebola ile benzer bir ölümcüllük oranına sahip Nipah virüsü, öncelikle hayvanlardan, özellikle de yarasalardan insanlara bulaşıyor.
H__u3DAChkyuK6DHkP-wVQ.jpg

Virüs ayrıca kontamine yiyecekler yoluyla veya doğrudan insandan insana da bulaşabiliyor. Nipah virüsü enfeksiyonunun semptomları arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı yer alıyor ve ve virüs beyin sapı ensefalitine ilerleyerek ölüme neden oluyor.
-akG1FGxKUGHqlxsWLjo_A.jpg

Ebola da olduğu gibi Nipah virüsünün de tedavisi veya aşısı bulunmuyor.
SL5HuAKbh0SDyqqruoQ_4A.jpg

Diğer taraftan, Covid-19 salgının ortaya çıktığı yer olduğu düşünülen Çin, yaygın olarak kuş gribi olarak bilinen Avian influenza A'nın üç farklı türüne sahip:H5N1, H7N9 ve H5N6.
Niw8oFlg5UeGndijhbLAZg.jpg

Potansiyel olarak yıkıcı bir kuş gribi salgını korkusu, geçen hafta vizonlar arasındaki 'endişe verici' bir salgının ardından arttı. Onlarca yıldır bilim insanları, hastalığın bir sonraki pandemiyi tetiklemek için pusuda beklendiğini düşünüyor.
WfzBJ9mNzkyqaL0SZNRhug.jpg

Uzmanlar bunun, ölümcül bir kuş gribi türünün bulaşıcı bir mevsimsel griple birleşme tehdidinden kaynaklandığını söyledi.
wgGp-Fng-0OfKNMutwkC7Q.jpg

UKHSA'nın listesinde Türkiye'yi en çok tehdit eden hastalığın H5N1 olduğu görülüyor.
tcVrXLngdUaAhgICWivRPw.jpg

Kuş gribi olarak da bilinen H5N1, öncelikle kuşları etkileyen, ancak insanları ve diğer hayvanları da enfekte edebilen influenza A virüsünün bir türünü oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'de çok sayıda H5N1 vakası bildirdi.
Us9dZHwXFEOjcxpRNcNcNA.jpg

2006 yılında, Türkiye'deki kümes hayvanı çiftliklerinde birkaç H5N1 salgını meydana geldi. Bu salgınlar, 1 milyondan fazla kuşun itlaf edilmesine ve etkilenen bölgelerde kümes hayvanlarının hareketine yasak getirilmesine yol açtı. 2014 yılının Ocak ayında, Türkiye'de bir insan H5N1 vakası rapor edildi ve bu, 2011'den beri Türkiye'deki ilk H5N1 insan vakası oldu.
MAWl6N5KGU2vpiGGGk5Fpw.jpg

2017'de DSÖ, Türkiye'nin yabani kuşlarda H5N8 kuş gribi rapor ettiğini bildirdi.
in9NH0gJZU2PKkkfMMknFw.jpg

Öte yandan Türkiye, yabani kuşlarda ve kümes hayvanlarında kuş gribi vakalarını bildirmeye devam ediyor ve kümes hayvanı yetiştiricilerinin ve kümes hayvanları ile çalışan kişilerin kendilerini enfeksiyondan korumak için önlemler almaları toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor.
I3ALKiJSLEa5dI6Ls1N5SQ.jpg

İşte ülke ülke pendemi olmaya aday salgın hastalıklar listesi.... Avian Influenza: Kuş gribi CCHF: Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Plague: Verem Muarburg: Marburg Humması Lassa fever: Lassa ateşi
IC4d851AvESZcZRchO-03g.jpg

n12lBpu-jkeMpSRPZXrAvg.jpg

S7TETMIfHkipKG8qil9bsA.jpg

GnXOBMbfIkqxdM4U6iUGfg.jpg

jPYCs8GWjkiUrp9Cjp6oXw.jpg

KeSZnVt-9U6NQ-5fj8buIw.jpg

LiAYNmsQuEOSTVR8EORMpQ.jpg

OjFrMzZzSUuJ11pGXsvSJw.jpg

OEkaRJWnakWUoEgNc4KkpQ.jpg

C-iWV6o7hEiK6yzn8YQnEw.jpg

GXhPY13W802roEbjtPGVlg.jpg

44Te32SBaUaFrrxrPA06WA.jpg

_N5BIss06kuoDjcxDydZ1w.jpg

DpuFow1AfEWg3-KTPeAfKg.jpg

6Iqt3x7_2kiBmXD2I9ajnw.jpg

JGT5aDh7UECZvErObR5u1Q.jpg

gIo9DtjTxkqFrjozOziO3w.jpg

ZqiClGtrsU6IXR3lurwb9g.jpg

O90aw3zLWECcyRsSi_kY8A.jpg


 
Üst