Haber Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi

Mesajlar
27,359
Tepkime
337
Puanları
83
Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turu için yurt dışında kullanılan oyları taşıyan uçak Ankara'ya indi. Yurt dışı temsilciliklerde kullanılan ve güvenlik önlemleri altında Türkiye'ye getirilen oylar, Ankara'daki ATO Congresium'a götürülecek.

kVGtsOpq1UW-dMqq9o_2Kw.jpg

Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerde tamamlanan oy kullanma işlemlerinin ardından, Avrupa'da Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerde kullanılan oylar, kiralanan 3 uçakla Türkiye'ye getirildi.
E9WSZQXXkUi-5J2hwiBjHw.jpg

Bu kapsamda, ilk olarak Türk Hava Yollarının "Çatalhöyük" isimli uçağı saat 19.15'te Esenboğa Havalimanı'na indi.
q5SokkmcIE6Q2OxmuQFrbQ.jpg

Uçaktan alınan yaklaşık 500 bin oyun bulunduğu mühürlü çuvallar, yetkililer tarafından apronda bekleyen tırlara konuldu ve tutanaklar tutuldu.
wwilAXpwGkOILtjYQKGC7g.jpg

Diğer ülkelerde kullanılan oylar da diplomatik kurye yoluyla güvenlik önlemleri altında Türkiye'ye getiriliyor.
bsnQ6BzGzUOuUvqFtfDYww.jpg

Yurt dışında kullanılan tüm oylar, ATO Congresium'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna ulaştırılacak ve 28 Mayıs akşamı, tüm yurtta oy verme işleminin tamamlandığı saat 17.00 itibarıyla diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.
yQZ6ZUPyxkaJbJr3lwycuA.jpg

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için gümrük kapılarında oy verme işlemi 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00'ye kadar devam edecek.
 
Üst Alt