HaberÜlke Gündemi

Google Docs kullanıcılarına kritik uyarı

Google Docs ile ilişkili tanımadığınız isimlerden yorum emailleri alıyorsanız kesinlikle açmayın. Siber saldırganlar kullanıcıları oltalamanın yeni bir yolunu bulmuş durumda.

Google’ın kullanıcılara çevrim içi olarak veya arkadaşları ile iş birliği halinde doküman düzenlemesine imkân tanıyan Docs platformu geniş kitlelere ulaşmış durumda. Ücretsiz ve herkesin sahip olduğu Google hesabına dayanması en büyük avantajı. 

Google Docs kullananlar dikkat!

Bununla birlikte yaygın kullanımı siber saldırganların da dikkatini çekiyor. Avanan güvenlik firması Google Docs kullanıcılarına kritik bir uyarı yaptı. Firma saldırganların filtrelere takılmayan oltalama emailleri gönderebildiğini belirtiyor.

Şimdiye kadar 100’e yakın kullanıcıya gelen emailler Google dokümanlarındaki yorumlara dayanıyor. Saldırganlar yeni açtıkları bir Google dokümanına oltalama linki olan yorum ekliyor ve @ işareti koyarak herhangi bir kullanıcıyı hedefleyebiliyor. İsmi geçen kullanıcıya Google tarafından email gönderiliyor ve bu link görüntüleniyor.

Herhangi bir gönderen email adresi olmadığı ve doğrudan Google tarafından geldiği için filtreye de takılmayan emailler oldukça riskli. Firma Google Docs üzerinden gelen hiç bir emailin açılmamasını istiyor. Ayrıca Google da konu ile ilgili bilgilendirilmiş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu