Mobil TeknolojiTeknolojiÜlke Gündemi

Türkiye haritası güncellendi: Kahramanmaraş depremi nasıl etkiledi?

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremi sonrası Türkiye haritası Güneydoğu ve Akdeniz bölgeleri güncellendi!

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat tarihinde iki büyük deprem meydana geldi. Deprem, 10 ilde etkisini gösterdi ve birçok dayanıksız binanın ve alanın da yıkımına sebebiyet verdi. Depremden sonra Türkiye haritasında Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde birçok yer değişti. Peki, Türkiye haritası, deprem sonrası nasıl şekillendi? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.
Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında Türkiye haritası değişti

Kahramanmaraş merkezli depremler, geniş bir alanı aynı anda iki kere üst üste etkiledi. Bu etki sonucunda Türkiye’de birçok alan neredeyse yerle bir oldu. Depremin kış aylarında gerçekleşmesi nedeniyle karın olması, her alanı detaylı olarak göstermese de diğer yerlerdeki belirgin değişiklikler dikkat çekti.

Deprem nedeniyle Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 350 km, Çardak Fayı Hattı’nda ise 150 km’lik alan etkilendi. Doğu Anadolu Fay Hattı’nda 250 km’lik bir alan deprem sırasında kırıldı. Uydu çekimleri sayesinde ortaya çıkan görüntüler, değişiklikleri ortaya koydu.

Öte yandan ikinci depremin Hatay üzerinde büyük etkilerinin olması, bölgenin zemin yapısının ilk deprem sonrasında değişkenlik göstermiş olmasından kaynaklanıyor. İlk deprem sonrasında Hatay, zemin büyümesi yaşadı ve bu nedenle de ikinci depremde de büyük hasarlar aldı.

Kahramanmaraş depremi, 21. yüzyılda gerçekleşen en büyük depremler arasında gösteriliyor. Fakat henüz çok yeni yaşandığı için depremin etkilerini diğer depremlerle karşılaştırmak şimdilik mümkün değil.

Türkiye deprem haritası, Kaynak; AFAD

Türkiye’nin deprem sonrası güncel haritasına bakmak için atlas.harita.gov.tr adresine girip inceleme yapabilirsiniz. Bu web sitesi üzerinde temel harita, hava fotoğrafları haritası, topoğrafik ve uydu (deprem) haritaları mevcut.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Kahramanmaraş depreminin etkileri ne kadar sürede toparlanır? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu