Nasıl Yapılır - Mobil

Always On Display Ekranı Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar ve telefon sahipleri tarafından samsung ayarlar kısmından çok rahat ve pratik ölçülerde girilebilecek olan always on display aynı zamanda bu programın yüklü olmadığı telefonlara da son derece hızlı ve güvenli bir şekilde indirilebilmektedir. Hazır yüklü halde alınan telefonlarda da sonradan download edilmiş telefonlarda da bu yeni ekran koruyucu seçeneğinin bir simgesi adı ile yazmaktadır. Bu simgeye tıkladıktan sonra bazı telefonlarda Türkçe bazı telefonlarda ise İngilizce olarak ”bana çalışmak için izin ver” görüntüsü gelmektedir.

[ilgiliMakale icerik_id=”1984″]

Telefon sahipleri bu ”izin ver” seçeneğini onayladıktan sonra ilgili yerlere sistem otomatik olarak yönlendirmektedir. Daha sonra ise ”kullanıma açık” ibaresini gören kullanıcılar geri dönerek saat ayarlamalarını yapmaktadırlar. Çünkü her uygulamada olduğu gibi söz konusu uygulama güncellemesi ile birlikte genel olarak tüm bildirimler ve zaman ayarları değişkenlik gösterebilmektedir. Ön izleme yapmak isteyen tüm kullanıcılar ise ”preview” kısmına tıklayarak son uygulamaları güncellemeden önce son bir bakış atarak yeni ekran koruyucu sisteminin nasıl olduğuna göz gezdirebilirler.

 

Widitht ve Height olarak ikiye ayrılan seçeneklerde de ekran koruyucusunun genişliği ve telefona ne kadar yayılacağı titiz bir şekilde ayarlanabilmektedir. Bir diğer ayarlama metodu ise ”çift dokunma” olarak kendini gösteren ve birçok farklı telefonda da olan uygulamadır. Kişiler bu seçeneği açık halde tutarsa ekranlarına çift dokunarak kilit ekranı açma seçeneğine sahip olabilmektedir. Date Text Color seçeneğinde ise renk ayarlamaları ve güneşte nasıl görüneceği gibi ince ayarlar tamamen telefon sahibinin talepleri doğrultusunda ön plana çıkarılmaktadır. Bunun dışında bildirim özellikleri genel olarak tam ayarlı bir şekilde yüklenmiş olmaktadır. Yine de düzeltme ihtiyacı duyan her kullanıcı buradan istediği bildirim özelliklerini tam olarak talep ettikleri şekilde ayarlayabilmektedir.

 

Son olarak takibinin yapılması gereken ayar ise Erişebilirlik ayarıdır. Birtakım markalarda indirilmesi ve yüklenmesi dahilinde always on display seçeneği kapalı bir konumda yer almaktadır. Uçak modu ayarlarının hemen aşağısında olan bu ayarlarda kapalı olduğu gözlemlendiği takdirde açılarak uygulama pratik bir şekilde kullanılmaya başlanmaktadır.

 Always On Display Kullanım Özellikleri ve Faydaları

Always on display uygulamasının Türkçe adı her zaman ekranda olarak bilinmekte ve bu şekilde lanse edilmektedir. Yeni bir uygulama olan bu model ile birlikte ekran koruyucularının sabit, donuk ve işlevsiz olarak zuhur eden kapalı kullanım modeli tamamen terk edilmektedir. Bunun yerine ekran korunurken saat, bildirimler, şarj ve arka plan görselleri tam olarak randımanlı bir şekilde ekranın üzerinde yer almaya devam etmektedir. Kullanıcılarına pratik, çözüm odaklı bir telefon kullanım modeli sunan bu uygulama sayesinde ekran dış müdahalelere karşı korunurken kontrol edilmesi gereken tüm ayrıntılar ve bilgiler herhangi bir işleme tabi tutulmadan kontrol edilebilmektedir.

 

Bunun yanı sıra ekran üzerinde yer alması gereken arka plan görüntülerinin herhangi bir değişme ya da kapalılık unsuru bulunmaktadır. Şarj ölçeklerine karşı herhangi bir olumsuz etkisi de bulunmayan always on display uygulaması ekranda iz bırakmayan yapısı ile birlikte de ekstra bir güvenlik ve estetik bırakmaktadır. Ofis uygulamaları dahilinde de değerlendirilen bu uygulama sayesinde saat ve takvim kontrolleri şarj bildirimleri ile birlikte ekranın yüzeyinde yer almaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu