Android SystemHaber

Android Uygulama Kullanımı Konusunda Bilmeniz gerekenler !

Android UygulamaAndroid Uygulama Kullanımı Konusunda hepinizin bildiği bazı fikirler veya bilgiler vardır illaki. Fakat bunlar kimilerine göre yanlış kimilerine göre doğru olabilir. Durum bu noktada bizim konumuza geliyor. Bende sizlere benim açımdan doğru olan konulara değineceğim.Geçtiğimiz günlerde okumuş olduğum bir haberde göre Google Play market üzerinde binlerde uygulama tehlike saçtığı ve kullanıcılarının cihazlarına zarar verdiği ve kişisel bilgilerini üçüncü bir tarafa gönderdiği gerekçesi ile Google Play Market den temizlenmeye başlamıştı. Bizlerin kullanmış olduğu android cihazlarda şahsımıza ve ailemize ait kişisel bir çok içerik mevcut. Resim, video, mesaj, yazı ve bunlara benzer diğer kişisel ve özel veriler. Bunların sizin içine önemi büyüktür elbet diye düşünüyorum ve bu yüzden sizlere yardımcı olmak için bildiklerimi aktarıyorum.Kişisel Veriler ve Gizlilik ilkesi denildiği zaman ilk akla gelen KORUMA oluyor. Gördüğüm kadarıyla toplum olarak mobil oyun oynamayı ve sosyal ağlarda vakit geçirmeyi seven bir toplumuz. Kendim den örnek vermem gerekirse ben fazla oyun oynamayı seven biri değilim fakat benim cihazımda bile 7-8 oyun var.Burada durum oyun oynamayı sevmek yada sevmemek değil. Asıl mesele şu ki toplum olarak bir çok merakımız var ve bu merak bilinci bizi ittiği yolda hata ve yanlış yapmaya en müsait olan yol. Google Play Market de gezerken görmüş olduğunuz bir oyun ve uygulamayı merak edip indirmeniz ve kurulum işlemiş sonrası uygulama veya oyunu açarken sizden çeşitli erişim izni isteyecek ve hali ile sizde izin vereceksiniz ve sonrasında bir çok bilgi ve özel verilerinizin internet ortamında dolaştığını göreceksiniz ki genelde gelinen ilk nokta bu oluyor. Sonrasında gelinen nokta artık şahsınıza ait cihaz da özel diye bir durumun söz konusu olmadığını anlıyorsunuz.Yaklaşık olarak 2013 yılından bu yana ANDROİD içerik takibi ve uygulama düzenleme platformlarının içinde bulunmaktayım. Çok farklı uygulamalar kullanarak zararlı ve faydalı olan uygulamaları ayırma yaparak vakit geçiren biri olarak sizlere tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Cihazınız her ne olursa olsun çok fazla uygulama kurmayın. Özellikle Android Mobil Oyun türevlerinde dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Hassas izinler !

  • Kurmuş olduğunuz uygulamanın sizden izin olarak istediği erişim kısmının o uygulama ile ne kadar alakalı olduğu konusunu bilmeniz ve buna göre izin vermeniz.

Örneğin; WhatsApp Uygulamasını ele alalım. Bu uygulama haberleşme aracı olarak dünya nın birçok ülkesinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulama kurulum işlemi sonrasında bizden çeşitli izinler isteyecek. Bunlar kamera erişimi, mikrofon erişimi, rehber erişimi, galeri erişimi ve depolama erişimi gibi bir takım izinleri vermemiz gerekebilir.Resimlerde gördüğünüz gibi iki farklı ve aynı türden olan uygulamanın izin ekranı. Burada verilen izimler ve ihtiyaç halinde verilmesi gereken izinleri görmektesiniz. Şimdi gelelim işin asıl kritik noktasına. Uygulama olarak ele almış olduğumuz uygulama bir haberleşme aracı olan WhatsApp uygulamasıydı, peki oyun ve diğer uygulamalarda bu izinleri vermemiz gerekiyor mu? sorusuna cevap bulalım. Diyelim ki uygulamamız bir dosya yöneticisi olan X Plore bu uygulama kurulum sonrası bizden izin olarak rehber erişimi ve kamera erişim izni istedi, sizce bir dosya yöneticisi uygulaması REHBER ve KAMERA ile ne işi olabilir ? işte burada bir problem var bu uygulama depolama izni isteyebilir normal, hafıza kartı varsa buna erişim isteyebilir normal, cihazınız Rootlu ise System klasörlerinin yer aldığı “root” dizinine erişim izni isteyebilir bunlar normal fakat rehber ve kamera izni kısmında anormal bir durum söz konusu ve bizim bu uygulamaya şüpheci yaklaşımda bulunmamız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda gerçekten erişim izinlerini doğru olduğunu düşünmüyorsanız o uygulamayı yüklemeyin yada yükleseniz bile size mantıklı gelmeyen izinleri veremeyiniz. Aşağıda X Plore dosya yöneticisi izinler ekranın da olduğu gibi kişilere erişim izni istemiş ve ben buna erişim izni vermemişim. Güvenlik açığından dolayı meydana gelecek olayları engellemek için en çok dikkat edilmesi gereken nokta budur.

  • Uygulamanın Play Store yorum ve puan tablosunun kontrolü ve incelenmesi. Uygulamayı Google Play Store üzerinden indirmek istiyorsanız öncelikle yorumlara bir göz atmanızı tavsiye ederim. Çünkü uygulamanın tanıtım yada açıklama kısmında sağlıklı bilgiler yada doğru bilgeler verilmiyor olabilir bu yüzden benim de sürekli olarak bir uygulamanın yorumlarını kontrol edip daha sonra indirin dememin nedeni budur. Yorumların geneli size uygulama ile alakalı daha tarafsız ve gerçekçi bilgiler vermekte ve yapmanız gereken durumu kafanızda canlandırmanızı sağlamasıdır.

Bu yazımda sizlere uygulama seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsettim. Buna benzer konular gelecek ilerleyen zamanlarda yine. Makalemi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim…Can NVRZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu