Nasıl Yapılır - Mobil

Cep Telefonuyla Nasıl Daha Kaliteli Fotoğraf Çekilir?

Cep telefonu ile daha iyi fotoğraflar çekme, cep telefonu ile daha kaliteli fotoğraflar çekebilmek için neler yapmalıyız? Kabul etmemiz gerekiyor ki kameralı cep telefonlarının çekim kalitesi geleneksel dijital fotoğraf makinelerine yaklaşamıyor. Fakat kameralı cep telefonları oldukça küçük olmaları ve asıl işlevleri haricinde fotoğraf çekme özellikleri ile özellikle gençlerin birinci tercihi durumunda. Kameralı bir cep telefonunuz bulunuyorsa püf noktalarımızı uygulayarak çektiğiniz fotoğrafların kalitesini üst seviyeye çekebilirsiniz.

Üzerinde duracağımız konu başlıkları şöyle.

*** Fotoğraf Boyutunu ve Kalitesini Maksimuma Getirin

*** Kameranın Isınması İçin Zaman Tanıyın

*** Parlaklık Ayarı Yapmak

*** Ortamı Aydınlatın

*** Hedefinizi Ortalayın

Fotoğraf Boyutunu ve Kalitesini Maksimuma Getirin

Tıpkı dijital fotoğraf makinelerindeki gibi kalite ayarı bulunan telefon kameralarında en yüksek çözünürlüğü ve kalite ayarını seçmek yerinde olacaktır. Kalitesi düşük ve küçük bir fotoğrafı düzeltmek oldukça zordur, buna karşın büyük fakat çok net olmayan bir fotoğraf küçültülerek kabul edilebilir netliğe getirilebilir.

Kameranın Isınması İçin Zaman Tanıyın

Telefon üreticilerinin büyük çoğunluğu kameralı ürünlerinde düşük güç tüketimi ve maliyet gibi sebeplerden dolayı CMOS tipi alıcıları tercih ediyorlar. Denemelerimizde en az 5 saniye ışık almasına izin verilen telefon kamerasının ışığa olan duyarlılığının arttığını ve daha iyi fotoğraf elde edildiğini gördük. Kendi telefonunuzda da bu önerimizi deneyerek fotoğraf kalitesinde artış olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Parlaklık Ayarı Yapmak

Cep telefonu kameraları günışığında daha parlak fotoğraflar çekerek zaten parlak olan alanların patlamasına engel olamazlar. Bu kameraların ışık ölçme ve hassasiyet ayarları şimdilik dijital fotoğraf makinelerine yaklaşamıyor. Dijital makineler bu gibi durumlarda diyafram açıklığını azaltmak, enstantane hızını düşürmek ve alıcının hassasiyetini (ISO) düşürmek gibi yollara başvururlar. Çoğu telefondaysa hassasiyet ayarını düşürmek için bir mod bulunur. Güneşli havada fotoğraf çekerken hassasiyeti azaltıp kapalı alanlarda artırarak belirli bir dengeyi tutturabilirsiniz.

Ortamı Aydınlatın

Cep telefonunuz için harici bir şaş ünitesi üretiliyorsa bu ürünü satın alarak özellikle kapalı alanlarda çektiğiniz fotoğrafların kalitesini gözle görülür biçimde artırabilirsiniz. LED’ler yoluyla ortamı aydınlatan telefonlar da bir nebze olsun çekim kalitesini artırabilir. Telefonunuzun gece çekim modunu kullanmak da bir çözümdür. Bunu yaptığınızda makineniz enstantane süresini uzatacak, yani normalden daha uzun bir süre çekim yapacaktır. Bu modu kullanmanın bir sakıncası bulunur, daha uzun bir süre ışık alınacağı için hareketli nesnelerin bulanık çıkma ihtimali yüksektir. Özellikle gece çekim modu kullanırken çekim esnasında telefonu oynatmamalısınız. Bir duvara yaslanmak, telefonu göğsünüze yaslayıp çekim tuşuna nazikçe basmak sarsılmayı engelleyebilir.

Hedefinizi Ortalayın

Kameralı cep telefonlarında kullanılan ve ışığı CMOS üzerine düşüren ilkel lens düzenekleri optik zaaflara sahiptir. ‹ki ya da daha az mercekten oluşan bu düzenekler genellikle fotoğrafın ortasını doğru bir biçimde yakalayabilirler, fakat bu güne kadar incelediğimiz bir ürün fotoğrafın kenarlarında yumuşamaya sebep oluyordu. Daha da kötüsü bazı telefonlar yoğun fıçı dibi bozulmasına (barrel distorsion) sebep oluyordu. Kameralı telefonlarla çekim yaparken deneysel fotoğraflardan uzak durmak, çektiğiniz kişiyi veya nesneyi ortalamak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu