Nedir? BIOS (Basic Input/Output System) - Nedir?

• Konbuyu başlatan CaN
  • Başlangıç tarihi
  • 308

CaN

admin
Tepkime
4,765
20230419_222324.png
BIOS (Basic Input/Output System), bir bilgisayarın ana anakartındaki firmware (dondurulmuş yazılım) olarak tanımlanabilir. Bu yazılım, bilgisayarın başlatma sürecini kontrol eder ve sistemin temel bileşenlerinin (hard disk, optik sürücüler, bellek, klavye, fare, vb.) doğru şekilde tanınmasını sağlar.

BIOS, bilgisayarın ilk kez açıldığında yüklü olan özel bir yazılım türüdür. Bu yazılım, işletim sistemi veya diğer yazılımlar gibi yüklü programlar değildir ve bilgisayarın donanımını yönetir. BIOS, kullanıcının bilgisayarın donanımını yapılandırmasına, bilgisayarın zamanını ve tarihini ayarlamasına ve bazı durumlarda işletim sistemi yükleme ayarlarını yapılandırmasına olanak tanır.

BIOS, öncelikle sabit diskten işletim sistemini yüklemek için kullanılır. Bilgisayar başlatıldığında, BIOS, sistem belleğine yüklendiği için hard disk veya diğer depolama aygıtlarındaki verilere erişemeden önce bilgisayarın donanımını test eder. Bu süreç, POST (Power-On Self Test) olarak bilinir ve donanım testleri sırasında oluşabilecek hataları tespit eder.

BIOS, günümüzde birçok bilgisayarın yerini daha gelişmiş bir sistem olan UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) almıştır. Ancak, birçok eski bilgisayar hala BIOS kullanmaktadır.

Etiketler
basic input/output system basic input/output system nedir bios bios (basic input/output system) bios nedir terimler sözlüğü
Üst Alt