Haber Enflasyon ne zaman, hangi gün açıklanacak? (2022 TÜİK aralık ayı enflasyon oranları)

Mesajlar
27,359
Tepkime
336
Puanları
83
JXaJkwpSOUyze8fmB_jGOg.jpg

Aralık ayı enflasyon verileri için tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Yılın son enflasyon verileri Ocak ayında TÜİK tarafından açıklanacak. Memur ve emekli zamlarının belirlenmesinde etken olacak olan aralık ayı enflasyonu için tarih belli oldu. Peki, enflasyon ne zaman, hangi gün açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verileri için tarihler merak ediliyor. Yılın son enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte memur ve emekli zamlarındaki oran netleşmiş olacak. Peki, enflasyon ne zaman, hangi gün açıklanacak? ENFLASYON NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı tarih sorgulanıyor. Her ay başında açıklanan enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu. Buna göre; Aralık ayı enflasyon verileri 3 Ocak 2023 Salı günü açıklanacak.
IprCfuqrLESaDbfBCTKuZw.jpg
MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARI NETLEŞECEK Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 14,04 oldu. Böylece temmuzda yüzde 7 zam alan memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisi için 7 puanın üstünde "enflasyon farkı" oluştu. Kesin rakamlar 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek. TCMB ANKETİNDE YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ TCMB, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 44 katılımcıyla gerçekleştirdiği aralık ayına ilişkin 'Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı. Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 68,06 iken, bu anket döneminde yüzde 66,80 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 37,47 iken, bu anket döneminde yüzde 34,92 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 20,76 ve yüzde 20,56 olarak gerçekleşti.
 
Etiketler
ekonomi enflasyon haber
Üst Alt