Nasıl Yapılır? Güvenlik Notlarım 15 madde 1. Seri

Güvenlik Notlarım 15 madde 1. Seri

Hiçbir yerde anne ve babanızın adını paylaşmayın. Sorarlarsa 'tanımazsın' de. Banka işlemlerinde baba adı soruluyor bazen.

Atmlerde kartınızı takmadan önce kart girişini elinizle yoklayın. Kart girişlerine kopyalama cihazı yerleştirilmiş olabilir.

Lösev para istemez, gazete dergi satmaz.

Banka kartlarının Temassız özelliğini kapatın.

Evinizin anahtarları ortalıkta bırakmayın yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekip kopyasını çıkarabilirler.

Yanlış fatura ödedim diyenlere itibar etmeyin. Sizi arayıp para isteyip parayı gönderdiğinizde ödenmiş faturayı iptal ettirirler..

Android cihazların antivirüs programlarına ihtiyacı yoktur. Fakat yine de rootlu cihazlarda antivirüsün bulunması iyidir. Yüklediğiniz aplikasyonların istediği izinleri hemen atamayın önce reddetmeyi deneyin.

Her türlü şifrenizi güncel tutun. Güçlü şifre olsun. Hiç kimseyle paylaşmayın. Desen kilidi de dahil.

Telefon ve pc yedeklemelerinizi düzenli yapın. Flash bellek, dvd bluedisk, hardisk vs belli bir yedekleme alanınız olsun

Polis asker savcı arayıp para istemez kimseden. Profesyonel dolandırıcılar kurbanlarını sesini yükselterek korkutur. İçmeye ayranım yok ne parası lan deyin.

Kimse az isteyip çok vermezler. 5000 tl isteyip 1 saat içinde 79000 tl veren kaldıraç sistemi filan böyle cazip borsa çeşidi yok. Paranızı koruyun.

Kurumsal olmayan hiçbir Instagram hesabından alışveriş yapmayın.

Doğum günüzü evlilik yıldönümünüzü vs kutlayan arkadaşlarından başkasına itibar etmeyin. Gelen linklere tıklamayın telefonlarını aramayın mesajla yanıt vermeyin. Hediyeler ücretsiz gelir parayla değil bunu unutmayın.

Saadet zincirleri gibi hayatınızı kiraya tutan sahte holdinglere kanmayın. Arama motorlarından saadet zinciri tuzağı diye aratın. Ben burada isim marka paylaşmak istemiyorum.

İşinize yaramayan epostaları okumadan boşaltın.

Kaynak; Siberay, Kaspersky, Habertürk
 
Eline emeğine sağlık kardeşim gerçekten yararlı bilgiler. Senin deneyim ve bilgilerinden faydalanmak ve bilgi sahibi olmak isteriz...
 
Bu işler gerçekten tehlikli. Internet ortamında çok şey dönüyor. Yeterki bi yerden bi bilgi bulsunlar.
 
  • Beğen
Tepkiler: CaN
Etiketler
dolandırıcı ertin güvenlik hack
Üst Alt