Haber Hortum ve kasırgalar ABD'yi vurdu: Hayatını kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi

Hortum ve kasırgalar ABD'yi vurdu: Hayatını kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi

ABD’nin Teksas, Oklahoma, Arkansas, Kentucky ve Alabama eyaletlerinde etkili olan hortum ve kasırgalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi.

yNveXUhW8kSvvr70kLycTA.jpg

ABD’nin farklı kesimlerinde yaklaşık 2 gündür etkili olan hortum ve kasırgaların bilançosu ağırlaştı.
U4my2POcfUe_BVl0T6bUdQ.jpg

Yerel yetkililerden edinilen bilgilere göre, şiddetli rüzgarlar nedeniyle meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı en az 23’e yükseldi. Teksas eyaletinde 7, Oklahoma eyaletinde 2, Arkansas eyaletinde 8, Kentucky eyaletinde 5 ve Alabama eyaletinde 1 kişinin öldüğü tespit edilirken, ülke genelinde en az 400 bin kişinin devam eden elektrik kesintilerinden etkilendiği bildirildi.
xVSlBRsY306jbJWR5RGaoQ.jpg

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) ise, Washington DC, Kuzey Carolina, Virginia ve Maryland bölgelerinde yaşayan yaklaşık 16 milyon kişiye yönelik “hortum izleme uyarısı” yayınlayarak bölge sakinlerini olası risklere karşı tetikte olmaya çağırdı.
YNNuZUc9LkWcjuPdZyLCog.jpg

Ayrıca New York, Pennsylvania ve New Jersey'de yaşayan yaklaşık 30 milyon kişi için “fırtına izleme uyarısı” yapıldı.
_KpvYRFUFkeMycDV4rXfQw.jpg

ABD Başkanı Joe Biden valilerle görüştüBeyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, ABD Başkanı Joe Biden’ın hortum ve kasırgalardan etkilenen bazı eyaletlerin valileriyle telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.
ocTWjAjCfEW9ouBaP2qEfw.jpg

Biden’ın Oklahoma Valisi Kevin Stitt, Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Teksas Valisi Greg Abbott ile konuşarak taziyelerini ilettiği ve gerekli olması halinde hükümetin afet bölgelerine federal destek sağlayacağını dile getirdiği aktarıldı.
zjmVnyYt2UmZukJxEpGmPg.jpg

Iowa'da meydana gelen kasırganın ardında bıraktığı izler Amerikan teknoloji şirketi Maxar'ın uydu görüntülerinde yer aldı.
SbwYyErYKE6yCB05XYQPsQ.jpg

2ePybmWljUuLXO4JG2OUKQ.jpg

ggrpQmpGBUqRfAlKKd4fBw.jpg

 
Üst Alt