Haber İngiltere'den Rus hapishanesine Navalni yaptırımı

Mesajlar
0
Tepkime
364
Puanları
83
İngiltere'den Rus hapishanesine Navalni yaptırımı

İngiltere, muhalefet lideri Aleksey Navalni'nin öldüğü Arktik ceza kolonisinden sorumlu altı Rus hapishane yöneticisinin mal varlıklarını dondurdu.

İngiltere, Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin öldüğü ceza kolonisini yöneten 6 Rus hapishane yöneticisinin mal varlıklarını dondurma kararı aldı. Yaptırım uygulanan kişilerin İngiltere'ye seyahat etmeleri de yasaklanacak. Batılı liderler, Navalni'nin ölümüyle ilgili tüm suçun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililere ait olduğunu iddia ediyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, "Navalni'ye yapılan acımasız muamelenin sorumluları hiçbir yanılgıya kapılmamalı. Onları yargılayacağız" dedi.

Yaptırımları açıklayan Cameron, "Rus yetkililerin Navalni'yi bir tehdit olarak gördüklerinin ve onu defalarca susturmaya çalıştıklarının açık olduğunu" söyledi. Dışişleri Bakanı Cameron, "Kimse Rus sisteminin baskıcı doğasından şüphe duymamalı. Bu nedenle bugün onun son aylarını geçirdiği ceza kolonisindeki gözaltından sorumlu en üst düzey hapishane yetkililerine yaptırım uyguluyoruz" diye ekledi. Bu arada Başbakan Rishi Sunak, İngiltere ve müttefiklerinin "Rusya ve Putin'den hesap sormak için tüm seçenekleri" değerlendirdiklerini söyledi.

İngiliz hükümeti ayrıca Navalni'nin naaşının derhal ailesine teslim edilmesi ve kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma yapılması yönünde çağrıda bulundu. İngiltere'den gelen çağrı, Navalni'nin beş gündür oğlunun cenazesini almaya çalıştığını ancak nerede olduğunu bile bilmediğini söyleyen annesinin benzer çağrılarını destekliyor.

 
Üst Alt