Haber İsrailliler bu hafta da sokaklarda: Netanyahu'ya öfke büyüyor

İsrailliler bu hafta da sokaklarda: Netanyahu'ya öfke büyüyor

İsrailliler, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde bu cumartesi de gösteriler düzenledi. Gösterilere on binlerce İsrailli katıldı.

A36pge7ooEeTT5zq0Y3diw.jpg

İsrailli esirlerin getirilmesi için anlaşma imzalanması çağrısının yapıldığı, Netanyahu hükümetine karşı her hafta cumartesi günü düzenlenen protestolar, bu hafta da geniş katılımla devam etti.
yaSalHTxW0WFcOXEfX6uDA.jpg

Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, esirlerin geri getirilmesi konusunda siyasi iradenin kayıtsızlığını eleştirerek, ülke tarihinin "en sağcı hükümetinin" istifasını ve erken seçimlere gidilmesini istedi.
8wp-aZOXpUSA38DTdxj-og.jpg

Gösteriler, başkent Tel Aviv başta olmak üzere Batı Kudüs, Hayfa ve Netanyahu'nun konutunun bulunduğu kuzeydeki Kayserya kenti ile pek çok farklı noktada düzenlendi.
F_1SKOHezE2Y1d7CuvrNHg.jpg

Tel Aviv'deki protestoların adresi, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı yapılan gösterilerde sembolleşen, polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi oldu.
aVITJA39XkqjWz21qznsHg.jpg

İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu, Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşıdı, caddede kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yapıldı.
ALpc5x8cpkWFC7fBp2lbjw.jpg

Esirlerin bir an önce evlerine dönmesi çağrısı yaparak davullar ve düdükler çalan protestocular, "Hepsi hemen eve!", "istifa şimdi" yazılı dövizler taşıdı, Netanyahu'yu suçlayan sloganlar attı. Göstericiler, "Netanyahu esirleri serbest bırak!", "Sen baştasın, sen suçlusun", "Kanlı başbakanın elinde kan var" diye bağırdı.
6HI9133bWEyxgjKWfyfv2g.jpg

Sahil kenti Hayfa'nın yanı sıra kuzeyde Kayserya kentindeki Netanyahu'nun şahsi konutunun çevresinde de yüzlerce gösterici İsrail bayrakları, meşaleler, davul ve düdüklerle toplandı. Göstericiler, "Sen baştasın, sen suçlusun!" sloganları atarak hükümetin istifasını ve erken seçim talep etti.
e4brd9QORkeWczA53yNZEg.jpg

Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.
g643Il71FEKy1rn3Q99hCw.jpg

E5eVYHHuqU-QkVNUAOOCZw.jpg

S9Xj1YjZCU6kEuNxWkN-Ag.jpg

ZKwublY8gkKxzqJqsgHlsg.jpg

7Tnl9JE4q0y8p-JwFzxTsg.jpg

 
Üst Alt