Nedir? Kernel - Nedir? | Görevleri

• Konbuyu başlatan CaN
  • Başlangıç tarihi
  • 390

CaN

admin
Tepkime
4,697
20230424_120923.png

Kernel, bir işletim sistemi (OS) çekirdeğidir ve donanım ile yazılım arasında iletişim sağlayan temel bir yazılımdır. İşletim sistemi çekirdeği, bilgisayarın donanımını kontrol etmek, kullanıcının taleplerini işlemek, diğer yazılımlarla iletişim kurmak ve bilgisayarın kaynaklarını yönetmek için gereken temel işlevleri sağlar.

Kernel, işletim sistemi çekirdeği olarak çeşitli platformlarda mevcuttur. Örneğin, Linux çekirdeği, Android işletim sistemi gibi birçok mobil cihazda ve masaüstü bilgisayarlarında kullanılır. Windows, MacOS ve diğer işletim sistemleri de kendilerine özgü çekirdekler kullanır.

Kernel, birçok farklı modül ve sürücüden oluşur. Bu modüller, donanımı kontrol etmek, dosya sistemlerini yönetmek, ağ bağlantılarını oluşturmak, bellek yönetimini sağlamak, güvenlik özellikleri sağlamak ve daha birçok görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır.

Kernel'in ana görevleri arasında şunlar yer alır:

1. Donanım yönetimi:
Kernel, bilgisayarın donanımını yönetir. Bu, bellek, sabit diskler, giriş/çıkış (I/O) cihazları, ekran kartı, ses kartı ve diğer donanım bileşenlerini içerir. Bu bileşenlerin kontrolü, kernel modülleri ve sürücüleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

2. Kaynak yönetimi: Kernel, bilgisayarın kaynaklarını yönetir. Bu, işlemci zamanı, bellek, disk alanı, ağ bağlantıları ve diğer kaynakları içerir. Kernel, her uygulamanın kaynak kullanımını izler ve bunları mümkün olduğunca verimli bir şekilde yönetmeye çalışır.

3. Güvenlik: Kernel, bilgisayarın güvenliğini sağlamak için bir dizi güvenlik önlemi içerir. Örneğin, bazı işletim sistemleri bellek koruma özellikleri sağlar, böylece bir uygulama yanlışlıkla diğer uygulamaların belleklerine müdahale edemez. Kernel ayrıca, ağ trafiğini izler ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için güvenlik duvarları gibi araçlar içerebilir.

4. İşlem yönetimi: Kernel, işletim sistemi işlemlerinin yürütülmesinden sorumludur. İşlem yönetimi, işletim sistemi üzerinde çalışan her uygulamanın yönetilmesini içerir. Kernel, her işlemi zamanında yöneterek performansı optimize etmeye çalışır.

5. Dosya sistemi yönetimi: Kernel, bilgisayarın dosya sistemini

Etiketler
kernel kernel görevleri nelerdir kernel kullanımı kernel nedir kernel yönetimi terimler sözlüğü
Üst Alt