Haber Krom madeninde göçük: 2 kişi öldü

Krom madeninde göçük: 2 kişi öldü

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde krom madeninde göçük altında kalan üç kişiden bir mühendis ve bir işçinin cenazelerine ulaşıldı. İşçi Mustafa Karahan ise ekiplerin 3 saatlik çabalarının ardından kurtarıldı. Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç maden ocağındaki göçükle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Acıpayam ilçesine bağlı Karaismailler Mahallesi Devekonağı mevkiinde faaliyet gösteren bir krom madeninde meydana geldi. 2 vardiya olarak yaklaşık 100 işçinin çalıştığı krom madeninde yürütülen çalışma sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle göçük meydana geldi.

Vardiyada birlikte çalışan işçilerin büyük bölümü dışarıya çıkmayı başarırken, maden mühendisi Kadir Özer ile işçilerden Rıfat Salman ve Mustafa Karahan göçük altında kaldı. Arkadaşlarını kurtarmak için çalışma başlatan madenciler, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne haber verdi. İhbar üzerine bölgeye sağlık, jandarma, itafiye, UMKE ve AFAD ekipleri sevk edildi.

UuBRxaLIO0CWanHnQknPVQ.jpg
Ekipler ve madencilerin katılımıyla başlatılan arama kurtarma çalışmaları neticesinde maden mühendisi Kadir Özer ile işçilerden Rıfat Salman'ın cansız bedenlerine ulaşıldı. İşçi Mustafa Karahan ise göçükten 3 saat sonra kurtarıldı.
Wh03FwROqk6zUWVxBO_fCQ.jpg

1,5 YIL SONRA YİNE ACI HABER GELDİ

İş kazasının yaşandığı maden ocağının aynı bölgede bulunan diğer girişinde 24 Mayıs 2022 tarihinde meydana gelen göçükte, vardiyada çalışan işçilerden 17’si göçük altında kalmıştı. Bu işçilerden 16’sı kendi imkanlarıyla kurtulmayı başarırken, 40 yaşındaki 6 çocuk babası iş makinesi operatörü Ali Rıza Kut’un cansız bedenine ise yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından ulaşılmıştı.

"SORUŞTURMA BAŞLATILDI"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, X hesabından yaptığı paylaşımda Denizli’nin Acıpayam ilçesinde iki kişinin hayatını kaybettiği maden ocağındaki göçükle ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Tunç paylaşımında "Denizli Acıpayam ilçemizde meydana gelen maden ocağındaki göçükle ilgili adli soruşturma başlatılmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum" ifadelerine yer verdi.
 
Üst Alt