Haber Mardin'de Anadolu parsı ve yavrusuna ait bin 500 yıllık kemikler bulundu

Mardin'de Anadolu parsı ve yavrusuna ait bin 500 yıllık kemikler bulundu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında bin 500 yıl öncesine ait olduğu düşünülen ve boynunda büyük bıçak kesiği bulunan Anadolu parsı ve yavrusuna ait kemikler bulundu.

q82RzWbs50Kqc7X_cyLbqw.jpg

Mardin'in Kızıltepe ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Uzunkaya Mahallesi kırsalında Roma dönemine ait villa kalıntısında kazı çalışması yürütülüyordu. Bir kaya mezarda bir Anadolu parsı ve yavrusuna ait bin 500 yıllık olduğu düşünülen çene ve boyun kemikleri bulundu.
DMCmy6SkRUifBYEhttM_ZQ.jpg

Atlas denilen kafayı tutan kemikte o döneme ait 4 tane kesik izi tespit edildi. Özellikle bir kesiğin satır kesiği olduğu diğer 3 kesiğinse normal bıçak kesiği olduğu saptandı.
Tlg3NAgq0UacEsVAjdBgxA.jpg

Yapılan çalışmada ayrıca yaklaşık 10 insana ait kemikler bulundu. Kemikler incelenmek üzere Artuklu Üniversitesi’ne teslim edildi.
t9Rb7lJUokaUxffd6hsntQ.jpg

Kemikleri inceleyen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Zooarkeolog Doç. Dr. Abu Bakar Siddiq, kemiklerin nesli tehlike altında bulunan Anadolu parsına ait olduğunu tespit ettiklerini belirtti.
YH-A484VckWyFS3lwhJPvg.jpg

Üniversitenin zooarkeoloji laboratuvarında kemiklerin morfolojik analizi yapıldı. Diş yapısı, 3 dişinin olması, çene yapısının düz olması ve referans örneklerle yapılan karşılaştırmalar sonucu bu çene kemiklerinin Anadolu parsına ait olduğunu kesinleştirildi.
zAOXLY_-jESUBxCStFWBug.jpg

Ivsr935I-EuMZtsqxXCAQg.jpg

m4gI5YXGVkahN6hhXlqszQ.jpg

Aqb_BdaPgUizD4Lm9hythA.jpg

 
Üst Alt