Haber Meksika'da 33 kilogram fentanil yakalandı | 2 miligramı bile ölümcül

Meksika'da 33 kilogram fentanil yakalandı | 2 miligramı bile ölümcül

Meksika'da uyuşturucu operasyonunda 33 kilogram fentanil ele geçirildi. Morfinden 100 kat güçlü olan sentetik ağrı kesici maddenin 2 miligramının bile ölümcül olduğu biliniyor.

Meksika'nın Chihuahua eyaletinde, polisin düzenlediği operasyonda, 33 kilogram fentanil ele geçirildi. Meksika basınında çıkan habere göre, eyalete bağlı uluslararası kuzey yolu köprüsünde bir aracı durduran polis, gizli bölmede 33 kilogram fentanil buldu. Araçtaki şüpheli gözaltına alındı. Eyalet savcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı. Fentanilin, ABD'ye gönderilmek üzere uyuşturucu karteli tarafından temin edildiği tahmin ediliyor.

MORFİNDEN 100 KAT GÜÇLÜ Sentetik ağrıkesici olarak bilinen fentanilin, yapılan tıbbi çalışmalarda, morfinden 100 kat daha güçlü olduğu ve iki miligram alındığı taktirde ölümcül olduğu ortaya çıkmıştı. ABD'de on binlerce kişinin ölümüne yol açan fentanilin, neredeyse tamamının Çin'den kaçak olarak getirtilen kimyasallar sayesinde Meksika'da üretildikten sonra ABD'ye yasa dışı yollarla sokulduğu biliniyor. ÜNLÜ MÜZİSYENİN DE ÖLÜM NEDENİ Dünyaca ünlü şarkıcı Prince, 21 Nisan 2016'da, 57 yaşında iken yanlışlıkla aşırı dozda fentanil aldığı için hayatını kaybetmişti.

 
Üst Alt