Haber Memur ve emekli maaşları ne zaman yatacak? Bayramdan önce yatar mı? (2024 nisan ayı memur ve emekli maaşı ödeme günleri)

Memur ve emekli maaşları ne zaman yatacak? Bayramdan önce yatar mı? (2024 nisan ayı memur ve emekli maaşı ödeme günleri)

Memur ve emekli maaşlarının nisan ayında ne zaman hesaplara yatırılacağı, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Normal şartlarda 10-12 Nisan tarihlerinde idrak edilecek olan Ramazan Bayramı tatili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması sonrasında 9 güne çıkarıldı. Milyonlarca çalışan memur ve emekli ise bayram önce maaşlarının yatıp yatmayacağını merak ediyor. Peki, Nisan ayı memur ve emekli maaşları ne zaman yatacak? Bayramdan önce yatar mı?

tfZF71bPk0-ykVbZUBjl-A.jpg

Nisan ayı memur ve emekli maaşı ödeme günleri, bayram nedeniyle vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Ramazan Bayramı öncesinde maaşların yatmasını bekleyen memur ve emekliler, bayram öncesi hazırlıklarını tamamlamak istiyor. Normal şartlarda memurlara her ayın 15'nden itibaren maaşlar ödenirken, emeklilere ise her ayın 17'si ve 26'sı arasında maaş ödemesi yapılıyor. Peki, nisan ayı memur ve emekli maaşları ne zaman yatacak? Bayramdan önce yatar mı?
6uynuH-prU20SQoAojkMJw.jpg

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'nda milyonlarca emekli, bayram ikramiyesiyle beraber maaş ödemelerini de almıştı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamayla Ramazan Bayramı öncesi tatil süresini uzatarak 8-9 Nisan’da kamu çalışanlarının idari izinli olacağını duyurdu.Buna göre; Kamu, kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşlar 6-14 Nisan tarihlerinde idari izinli sayılacak. Maaş ödemeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla yapıldığından bakanlık çalışanları bu tarihlerde izinli olacak. Bayram sonrası maaş ödemelerinde yoğunluk olabileceği öngörülmesi sebebiyle, memur ve emekli maaşlarının bayramdan önce yatırılacağı düşünülüyor.
SrN5LMZH20arpv08OJNDJg.jpg

Ramazan Bayramı'nın ilk günü bu yıl 10 Nisan tarihine denk gelecek.Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor.2-5 Nisan tarihlerinde SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı kapsamındaki tüm emeklilere ikramiyeler yatırılacak.
QaOYDHOtFUm0k0Wrinjtng.jpg

Ramazan Bayramı geçtiğimiz yıl 21-23 Nisan tarihlerinde idrak edilmişti. SSK emeklilerine geçtiğimiz yıl ödemeler 14-16 Nisan tarihinde, Bağ-Kur emeklilerine ise maaş ödemeleri 17-18 Nisan’da yatırılmıştı.
2_cxlGO9c06-mriIgzyeog.jpg

Memur maaşı ödemeleri normal şartlar her ayın 15'nden itibaren yapılmaktadır.Emekli maaşı ödemeleri ise tahsis numarasına göre ödeniyor. Yani SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine göre farklı günlerde yatırılıyor.
ukxaGoT6KkGra-bMZxGfKA.jpg

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında yapılıyor.
zJLRfx0As0KXKrJ1529z5Q.jpg

Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25'inde,Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26'sınde,Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde,Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde emekli maaşlarını alırlar.
BJLdEeYEjkCWTtge2c034w.jpg

Üç ayda bir olarak alınan Emekli Sandığı maaşlarının ödeme günü aşağıdaki gibidir. Söz konusu günler; cumartesiye denk geldiğinde ödeme cuma, pazar gününe rastladığında pazartesi günü yapılır.Şubat, Mayıs, Ağustos, Kasım aylarında aylık alan birinci gruptakiler;Doğum tarihleri 00–40 arasında olanlar maaşlarını Ayın 1. günündeDoğum tarihleri 41–46 arasında olanlar maaşlarını Ayın 2. günündeDoğum tarihleri 47–49 arasında olanlar maaşlarını Ayın 3. günündeDoğum tarihleri 50–53 arasında olanlar maaşlarını Ayın 4. günündeDoğum tarihleri 54–99 arasında olanlar maaşlarını Ayın 5. günündeMart, Haziran, Eylül, Aralık aylarında aylık alan ikinci gruptakiler;Doğum tarihleri 00–22 arasında olanlar maaşlarını Ayın 1. günündeDoğum tarihleri 23–28 arasında olanlar maaşlarını Ayın 2. günündeDoğum tarihleri 29–48 arasında olanlar maaşlarını Ayın 3. günündeDoğum tarihleri 49–54 arasında olanlar maaşlarını Ayın 4. günündeDoğum tarihleri 54–99 arasında olanlar maaşlarını Ayın 5. günündeOcak, Nisan, Temmuz, Ekim aylarında aylık alan üçüncü gruptakiler;Doğum tarihleri 00–33 arasında olanlar maaşlarını Ayın 1. günündeDoğum tarihleri 34-37 arasında olanlar maaşlarını Ayın 2. günündeDoğum tarihleri 38–40 arasında olanlar maaşlarını Ayın 3. günündeDoğum tarihleri 41–43 arasında olanlar maaşlarını Ayın 4. günündeDoğum tarihleri 44–99 arasında olanlar maaşlarını Ayın 5. günündemaaşlarını alırlar.
 
Üst Alt