Haber Ogün Samast hakim karşısında: “Yasin Hayal bana baskı yaptı”

Ogün Samast hakim karşısında: “Yasin Hayal bana baskı yaptı”

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ifade verdi. Samast ifadesinde, Yasin Hayal’den korktuğunu belirterek, “‘Sen yapacaksın bu işi, cayarsan bedelini ödersin’ diye tehdit etti. Çok baskısı vardı Yasin’in.” diye konuştu.

Gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast, Dink davasında ifade verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Ogün Samast Trabzon’dan, diğer sanıklar Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu, Tuncay Uzundal, dönemin emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, dönemin Trabzon TEM şube müdürlüğü görevlisi Adem Sağlam Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.Dink Ailesi avukatları ve sanık avukatları da salonda hazır bulundu. Mahkemede ifade veren Ogün Samast, “Yasin’den korkuyordum. Yasin sıradan vatandaş değildi. McDonalds’ı bombalamıştı, silahlı eylemleri vardı.” diye konuştu. Samast, Hayal’in kendisini “Sen yapacaksın bu işi, cayarsan bedelini ödersin.” diyerek tehdit ettiğini söyledi, üzerinde baskı kurduğunu ifade etti.

Üst Alt