Nedir? RAM (Random Access Memory) - Nedir?

• Konbuyu başlatan CaN
  • Başlangıç tarihi
  • 352

CaN

admin
Tepkime
4,762
20230419_155428.png

RAM (Random Access Memory), bilgisayarın geçici belleğini ifade eder. RAM, bilgisayarın işletim sistemi ve çalışan programlar tarafından kullanılan bellektir. Bilgisayarın açık olan tüm programları ve işlemleri, RAM üzerinde depolanır ve işletim sistemi tarafından yönetilir.

RAM, bilgisayarın işlem yapabilmesi için gerekli olan verileri ve programları hızlı bir şekilde erişilebilir bir konumda tutar. Bilgisayarın RAM kapasitesi, aynı anda çalıştırabileceği programların sayısını ve programların ne kadar hızlı çalışabileceğini etkiler.

RAM, depolama cihazları gibi kalıcı bir bellek değildir. Bilgisayar kapatıldığında veya yeniden başlatıldığında, RAM'deki tüm veriler silinir. Bu nedenle, kalıcı olarak saklanması gereken verilerin sabit disk veya SSD gibi depolama aygıtlarına kaydedilmesi gerekir.

RAM, işlemci ile birlikte bilgisayarın performansını etkileyen en önemli bileşenlerden biridir. RAM kapasitesi ne kadar büyükse, bilgisayarın daha fazla programı aynı anda çalıştırabilmesi ve daha hızlı çalışabilmesi mümkün olur. Ancak, RAM kapasitesi arttıkça, maliyeti de artar. Bu nedenle, bir bilgisayarın RAM kapasitesi, kullanım amacına ve bütçeye göre belirlenir.

Tepkime
6
Cok guzel konular ekliyorsun dostum

• Beğen
Tepkiler: CaN