Nedir? Roota gerçekten İhtiyacımız Var mı

Burada Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır gibi bir konu değil sadece Eleştiri/Tartışma konu açıyorum.

Root Nedir
Root erişimi, bir Android cihazda en yüksek seviyede yetkilere sahip olmak demektir.

Ne İşe Yarar?
Bana sorarsanız android cihazlarda hiçbir işime yaramaz :ROFLMAO:(espri). Hangi işletim sisteminde yarar!

Tek bildiğim kali linux'ta.

8 yıldır rootlu android kullanmıyorum. Ondan önceki yıllarda da edindiğim cihaz zaten rootlu olarak 0 tablet gelmişti.

Android'lerde ne gibi işlevlerde yarar.
Performans artırma, bloatware kaldırma, açılış logosu değiştirme, root erişimi isteyen uygulamanın ihtiyacı gibi farklı amaçlarda kullanılır. Root demek virusun giriş kapısı demektir.

Şimdi bunları tek tek sıralıyorum
Amaç performans arttırmaksa;
Kök erişimine ihtiyaç bulunmamaktadır. Greenify adlı Android uygulaması arka planda tüm açık uygulamaları kapatmaktadır. Cihazın ayarlar uygulamasında bulunan cihaz bakımı ve benzeri gibi bir araç bulunmaktadır. Bu yeter de artar da.

Bloatware aplikasyonu kaldırma; Hem devre dışı bırakarak veya normal kaldırma yöntemlerini kullanarak kaldırabilirsiniz. Bunun için rootlamaya hiçbir zaman gerek yoktur. Bazı cihazlarda zaten normal bir şekilde kaldırılabiliyor benden Facebook uygulaması var devre dışı bırakarak güncellemeleri kaldırarak telefonu bu şekilde rahatlatıyorum. Onun için rootlamak gayet mantıksız görünüyor.

Açılış logosunu niye değiştiriyorsunuz ki telefonu açarken millet senin telefonu mu seyredecek! Duvar kağıdı değiştirilebiliyor zaten. Azcık mantık. Tema denen birşey var.

Root İsteyen Uygulamanın Güvenirliği
Root erişimi isteyen uygulamaların güvenirliği konusunda herkesçe bilinen şey değil. Rootlu cihaz savunmasız cihaz demektir. Piyasada android için doğru dürüst antivirüs bile yoktur. Hepsi hızlandırmayı vadediyor.

Çok uğraştıran şeyler var bu rootta. Şimdilik bu kadar.

Bundan sonra bu Forumdayım. Bomba bilgilerle geliyorum.

Öncelikle yazmış olduğun bu güzel yazıdan dolayı teşekkür ederim kardeşim.
Evet özetle Root = Risk demektir. Fakat benim açımdan Root olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
Peki ben neden Root lu cihaz kullanıyorum?
- Greenify uygulamasını daha verimli ve %100 etkin olarak çalışması için Root gerekli. Root suz olduğu zaman uygulama %50 lerde verim sağlıyor ve şarj tüketimi artıyor. Root olduğu zaman sistem daha düzgün ve tam verimli çalışıyor.
- AdAway uygulaması reklamları engellemek için kullandığım vaz geçilmez uygulamalarımdan biri. Buda Greenify da olduğu gibi Root olmadan çalışıyor ama VPN mantığı ile buda yine tam verimli olmuyor ve Ekstra şarj tüketimine neden oluyor.
- SD MAİD Uygulaması da tıpkı AdAway ve Greenify da olduğu gibi Root olmadan tam verimli temizlik yapmıyor.
- Aklıma gelmeyen ara ara kullandığım bazı uygulamalar var. System uygulamalarını kaldırma uygulamaları vs bunlar hep Root desteğine ihtiyaç duyuyor.

Dediğin gibi Root virüslere yol açıyor fakat kullanmasını bildiğin zaman mantıklı uygulama vs yüklediğin zaman Root bence iyi oluyor. Ben açılış Logosu vs değiştiren biri değilim cihazın yapısını değiştiren biri değilim çok fazla uygulama yükleyen biri de değilim.

Özetle Root = Risk olsada benim için alınan Risk karşında nasıl bir yol izleyeceğini bilmek ve buna göre adım atmak.
Resimdeki Tüm cihazlar Root işlemini bizzat kendim yaptım. Burada Root un olumlu ve olumsuz yaşlarının sadece bir kısmından bahsettik. Aslında olumlu ve olumsuz daha bir sürü etkeni var.

IMG-20230708-WA0017.jpg

Öncelikle yazmış olduğun bu güzel yazıdan dolayı teşekkür ederim kardeşim.
Evet özetle Root = Risk demektir. Fakat benim açımdan Root olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
Peki ben neden Root lu cihaz kullanıyorum?
- Greenify uygulamasını daha verimli ve %100 etkin olarak çalışması için Root gerekli. Root suz olduğu zaman uygulama %50 lerde verim sağlıyor ve şarj tüketimi artıyor. Root olduğu zaman sistem daha düzgün ve tam verimli çalışıyor.
- AdAway uygulaması reklamları engellemek için kullandığım vaz geçilmez uygulamalarımdan biri. Buda Greenify da olduğu gibi Root olmadan çalışıyor ama VPN mantığı ile buda yine tam verimli olmuyor ve Ekstra şarj tüketimine neden oluyor.
- SD MAİD Uygulaması da tıpkı AdAway ve Greenify da olduğu gibi Root olmadan tam verimli temizlik yapmıyor.
- Aklıma gelmeyen ara ara kullandığım bazı uygulamalar var. System uygulamalarını kaldırma uygulamaları vs bunlar hep Root desteğine ihtiyaç duyuyor.

Dediğin gibi Root virüslere yol açıyor fakat kullanmasını bildiğin zaman mantıklı uygulama vs yüklediğin zaman Root bence iyi oluyor. Ben açılış Logosu vs değiştiren biri değilim cihazın yapısını değiştiren biri değilim çok fazla uygulama yükleyen biri de değilim.

Özetle Root = Risk olsada benim için alınan Risk karşında nasıl bir yol izleyeceğini bilmek ve buna göre adım atmak.
Resimdeki Tüm cihazlar Root işlemini bizzat kendim yaptım. Burada Root un olumlu ve olumsuz yaşlarının sadece bir kısmından bahsettik. Aslında olumlu ve olumsuz daha bir sürü etkeni var.

Ekli dosyayı görüntüle 2557
Root tam yetki kullanıcınındır demek. Kullanıcı uzman olursa riski atlatır.

Geri kalanı ise başının çaresine bakar.

Yıllardır android cihaz kullandım ve hiç bi zaman stock rom kullanmadım hep root yapıp bi maceralara girdim ve başıma hiç saçma sapan bişey gelmedi.. xda profilimi 28 yaşında açmışım şimdi 39 yaşındayım 11 senedir bu işlerle uğraşıyorum evet bazen bıkkınlık geliyor ama seviyorum bu işleri..

Root tam yetki kullanıcınındır demek. Kullanıcı uzman olursa riski atlatır.

Geri kalanı ise başının çaresine bakar.
Aynen öyle hocam. Root = Risk fakat iş son kullanıcıda bitiyor. Bilinçli ve tecrübeli olursa kullanıcı Root lu cihazda yapilabileceklerin keyfini çıkarır. Fakat Bilinçli olmayıp bodoslama işler yaparsa bu sefer cihazı çökertir, bankacılık uygulamalarında ve hesap şifrelerine varana kadar büyük Risk yaşar.

Yıllardır android cihaz kullandım ve hiç bi zaman stock rom kullanmadım hep root yapıp bi maceralara girdim ve başıma hiç saçma sapan bişey gelmedi.. xda profilimi 28 yaşında açmışım şimdi 39 yaşındayım 11 senedir bu işlerle uğraşıyorum evet bazen bıkkınlık geliyor ama seviyorum bu işleri..
2013 de ilk Android cihazım oldu ve ekranda SuperSu vardı 😊 benim macerada orada Samsung Galaxy S3 ile başladı.
98035ed4e25eca9f913c56ab10e50c0f36c324e6af57b6f9f4fd71435f49216b_200.png

Benim ilk Androidli cihazım rootlu geldi adamlar unroot yapmayı unutmuşlardı. Sıfır cihazdı. Bluetoothu silmiştim. Yeniden flaşladım

Yeni ve eski tüm tecrübeleri bu forumda paylaşacağım inşaallah. Arada hiç bulamadığınız uygulama paylaşımları ve yöntemleri de atacağım. Tetikte olun 😁

Yeni ve eski tüm tecrübeleri bu forumda paylaşacağım inşaallah. Arada hiç bulamadığınız uygulama paylaşımları ve yöntemleri de atacağım. Tetikte olun 😁
Uygulama paylaşımı yapmadan önce haberleşelim 😊 bana özelden dm atabilirsin. Sana şimdi bi mesaj atıyorum kardeşim. WP grubu oraya da beklerim.

Üst Alt