Haber 'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz hakim karşısında: 1 kez dikiş yaptım

DjC8yf-3k0-7LTXeLGECog.jpg
Kamuoyunda 'sahte doktor' olarak bilinen 21 yaşındaki Ayşe Özkiraz, ilk kez hakim karşısına çıktı. 13 yıl hapsi istenen Özkiraz, sadece bir kez dikiş attığını söyledi. Özkiraz, doktor kaşesini ise bir anlık heves ile yaptırdığını kaydetti. Öte yandan mahkeme heyeti 'sahte doktor'un tutukluluk haline karar vererek duruşmayı 30 Ocak'a erteledi.

zdt4OVw0fkeIrSSBNV7brA.jpg

Tekirdağ'ın Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini 'pratisyen hekim' olarak tanıtan, sahte diploma ile görev yaptığı anlaşılınca tutuklanan Ayşe Özkiraz'ın yargılanmasına başlandı.Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Özkiraz, SEGBİS ile bağlanırken, salonda 2 avukatı ile Çerkezköy Devlet Hastanesi'nin avukatı hazır bulundu. Kimlik tespitinden sonra savunma yapan Özkiraz, lise mezunu olduğunu söyledi.
MR5QqRYE0k6YhLbGXiEyLA.jpg

İstanbul'da yurtta kalmak için kendi kimliği ile adli sicil kaydını verdiğini kaydeden Özkiraz, öğrenci kimlik kartını hiç kullanmadığını söyledi.Özkiraz, "Çapa Tıp Fakültesi'nde güvenlik yoktu. Kemal Atay amfisindeki derslere girdim. Daha sonra ismimi oradaki öğrencilerin iletişim WhatsApp grubuna yazdırdım. Toplamda kaç tane kimlik kartı yaptırdım, hatırlamıyorum. Öğrenci kartımın sahte olmasından dolayı onu cüzdanımda taşıyordum. Burada WhatsApp grubundaki paylaşımlarla hangi dersler olduğunu bakıp, derslere giriyordum" dedi.
j6PY3NH_qUqGOi8dTcjFEw.jpg

Hastalanan annesini Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne götürdüğünü anlatan Özkiraz, "Hastaneye annemi götürdüğümde annemin hastalığını tıbbi terimlerle anlatınca acil hekimi 'Sağlık çalışanı mısınız?' diye sorunca kendimi '6'ncı sınıf tıp öğrencisi' olarak tanıttım" ifadelerini kullandı.
uM5n-_RgSESi3we65wwlZQ.jpg

Doktorlar muayene yaparken izlediğini aktaran Özkiraz, "Çocuk doktorunun yanına gittim. Çocuk cerrahisine ilgi duyduğumu ve yanında zaman geçirmek istediğimi söyledim. Kendi hazırladığım TUS sonucunu gösterdim. İzin verdiler. Hastanede muayenelere katılmadım, sadece izledim" diye konuştu.
49PUoKQyD023BkdOQiSc6w.jpg

Sağlıkçıların giydiği üniformaları giydiğini ve bir kez dikiş attığını söyleyen Özkiraz, "Fakültede gördüğüm dikiş atma dersi vardı. Doktor, bana yastık üzerinde dikiş çalışması yapmamı söyledi hatta hastanedeki makas, iğne, iplik ile çalışmalar yaptım" diye konuştu.
_Ig8f9q0hk2SpPZ4TOsDcw.jpg

Özkiraz, kendisine bir anlık hevesle doktor kaşesi yaptırdığını belirtti. O kaşeyi hiç kullanmadığını iddia edip şu ifadeleri kullandı:"Doktor beyin odasında kaldı. Ben hiç reçete düzenlemedim. Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde birkaç ay bulundum. Ameliyatlarda ben sadece doktor beyin yanında duruyordum."Ayşe Özkiraz'ın avukatı ise "Müvekkilim bazı yalanları söylemiştir. Cezaevinde akıllandığını söylüyor. Ailesine, erkek arkadaşına yalan söylemiş ve dersini almıştır. Resmi evrakta sahtecilik düzenlememiştir. Bunun Yargıtay'da örnekleri vardır" dedi.
b46Cb_2bOkynFY_FSfEayg.jpg

Mahkeme heyeti, Ayşe Özkiraz'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 30 Ocak'a erteledi.
bRtuYoF-pE-XCgjyWtRl6Q.jpg

Çerkezköy Devlet Hastanesi yetkilileri, hastanede uzman bir doktorun yanında yaklaşık 4 aydır gözlemci asistan olarak bulunan zanlı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
VzXY6qQmz0WHn3fGqsV3ZQ.jpg

Yapılan araştırmada diplomalarının sahte olduğu anlaşılan ve polis ekiplerince gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe 25 Kasım'da tutuklanmıştı.Sağlık Bakanlığı da olayla ilgili soruşturma başlatmış ve müfettiş atamıştı. Ayşe Özkiraz'ın ameliyathanede, ameliyata girerken ve gece nöbetlerine kaldığını gösteren çok sayıda fotoğrafı çıkmıştı. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Özkiraz'ın herhangi bir tıbbi işlem yapmadığı bildirilmişti.
GUKHFrU8K0eAPBelZyuZgQ.jpg

21 yaşındaki Özkiraz hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, 'özel belgede sahtecilik' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve 'yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 13 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: CaN
Etiketler
haberler sahte doktor
Üst Alt