Haber Somali Cumhurbaşkanı kimdir?Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu hakkında açıklama

Somali Cumhurbaşkanı kimdir?Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu hakkında açıklama

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer’e arkadan çarptı. Ağır yaralanan Göçer, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un yakalanması için uluslararası prosedür dahil tüm sürecin titizlikle işletildiğini bildirdi. Gündemdeki haberler ardından gözler Somali Cumhurbaşkanı'na çevrildi. Peki, Somali Cumhurbaşkanı kimdir?

Fatih'te motokurye Yunus Emre Göçer'e çarparak ölümüne yol açtığı öne sürülen Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda söz konusu açıklamayı alıntılayarak "Şüphelinin yakalanması için uluslararası prosedür dahil tüm süreç titizlikle işletilmekte ve soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." ifadelerini kullandı. Kamuoyunda tepkilere neden olan olay ardından Somali Cumhurbaşkanı ile ilgili araştırmalar başladı.
mnIbBvg5WEG8u0E95q2gkQ.jpg
HASAN ŞEYH MAHMUD KİMDİR? Hasan Şeyh Mahmud, 29 Kasım 1955 tarihinde doğdu. Somali'de 20 yıl sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi sonucunda 10 Eylül 2012'de cumhurbaşkanlığa seçildi. Ağustos 2012'de Somali'de yeni kurulan Federal Meclis'te Parlamento Üyeliği'ne seçildi. 2012 ile 2017 yılları arasında Somali cumhurbaşkanı ve Barış ve Kalkınma Partisi'nin liderliğini üstlendi. Hasan Şeyh Mahmud, Abgaal Hawiye klanının bir üyesi olarak orta sınıf bir aileden geliyor. Mahmud evli ve 1 çocuk babasıdır. Somalice ve İngilizce bilmektedir. 15 Mayıs 2022'de ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. Nisan 2013'te Time dergisinin yıllık listesinde, dünyanın en etkili 100 insan arasından 100. seçildi.

 
Üst Alt