Haber Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Falcon 9 ile ISS’e gidiyor

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Falcon 9 ile ISS’e gidiyor

NASA, Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunacağı Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) yapacağı yolculuğun programını duyurdu.

ws_a4m7s4kW-ZH-o9PIKpg.jpg

NASA, Türkiye'den F-16 pilotu Alper Gezeravcı, ABD’den komutan Michael Lopez-Alegria, İtalya'dan Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu İsveçli Marcus Wandt'tan oluşan Ax-3 mürettebatının, 17 Ocak’ta Florida saatiyle 17.11’de (Türkiye saatiyle 01.11) Falcon 9 roketini fırlattıktan sonra SpaceX Dragon uzay aracıyla yörüngedeki ISS’e gideceğini ifade etti. Ekip, ISS’te 14 gün görev yapacak. VİDEO: Türkiye'nin uzay rüyası gerçek oluyor
RZKSiOcNvUiVMg14jzyIcQ.jpg

ABD’li girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin tasarlamış olduğu Falcon 9, tekrar kullanılma ve fırlatma özelliklerine sahip bir rokettir.
fFHXEEQkMk6m_0HaLTLTTw.jpg

Falcon 9 uzay aracı, yörüngeye iki aşamalı olarak çıkabilmektedir. Bu iki aşamalı çıkabilme yeteneği için Falcon 9, güç ve yakıt olarak sıvı oksijen ile roket-sınıfı koresen içeren roket motorlarına sahiptir.
NajU94TBD06jMBqp0QWQjg.jpg

Falcon 9 alçak Dünya yörüngesinde 13 ton ağırlığına sahip görev yüklerini taşıyabilmektedir.
x8qANLXX-EaPctzcxPUTfQ.jpg

aYCKYmu9lEmFhWa3oKuV2w.jpg

iyMu7R1j9UuI1ahrjoTczA.jpg


 
Üst Alt