Nasıl Yapılır? WiFi Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür ?

  • Konbuyu başlatan CaN
  • Başlangıç tarihi
  • 859
Mac-WiFi-Bağlantı-Sorunu-Giderme.png

Pek çok internet kullanıcısı telefon veya bilgisayarında WiFi çalışmıyor sorunu ile karşı karşıya gelmektedir. Bazı zamanlarda ise WiFi ağına bağlanılsa da internet kullanılamıyor uyarısı ile karşılaşılmaktadır. Bu durumda bilgisayar ya da telefonun internete bağlı olduğu gözükmekte ancak internete erişim sağlanamamaktadır. Bu sorunların ortaya çıkmasının ise pek çok farklı nedeni vardır. Soruna neden olan kaynağın tespit edilmesi durumundaysa soruna yönelik çözüm yolları sayesinde bu durum ortadan kalkabilmektedir.

WiFi Çalışmıyor Sorunu Neden Olur?

Eğer cihaz WiFi ağına bağlı olduğu halde internete erişim sağlanamıyorsa, bunun en büyük nedenlerinden biri modemin IP döngüsünde takılı kalmasıdır. Bunun ise pek çok farklı nedeni vardır. Bu sebepler şu şekildedir:

  • Ağ bağlantılarının otomatik anımsandığı önbelleğin temizlenmeye ihtiyacının olması
  • Telefonun uyku ya da güç tasarrufu modunda olması
  • IP bağlantısının iyi bir şekilde çalışmaması
  • İnternet hizmetini sağlayan DNS sunucularının iyi bir şekilde çalışmaması
  • Modem ile ilgili olan kablosuz ayarlarda sorunların olması
  • Kablosuz bağlantının kanalının değişime ihtiyacının olması
  • WiFi tuşunun açık olmaması
Bu gibi pek çok farklı nedenden ötürü WiFi çalışmıyor sorunu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda sıklıkla karşılaşılan bu sorun, çoğu kullanıcı için hoş bir durum değildir. Bu sorunu çözmek içinse aşağıda bulunan çözümler denenebilir. Eğer hiçbir çözüm işe yaramazsa teknik yardım desteği alabilir ya da modeminizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu aşamaya geçmeden önce sorunun tespitini yaparak ona uygun çözüm yöntemini uygulamak daha doğru olacaktır.

WiFi Çalışmıyor Sorununa Çözümler​

wifi1.jpg

WiFi Çalışmıyor Sorunu için denenebilecek belli başlı çözümler mevcuttur. Bunun için en hızlı olan çözüm, uçak moduna geçmeyi denemektir. Uçak moduna geçtikten sonra ise en az 30 saniye boyunca beklenmelidir. Ardından tekrardan WiFi ağına bağlanmaya çalışılmalıdır. Bir diğer çözüm yöntemi WiFi ağını unut seçeneğinin kullanılmasıdır. Bu seçeneğin seçilmesi durumunda cihaza kaydedilen bütün ağ ayarları silinecektir. Böylelikle eğer tıkanmış bir ayar varsa bu bozuk ayar ortadan kaldırılacaktır. Ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce WiFi ağının şifresinin biliniyor olması gerekmektedir. Ardından şifreyi yeniden girerek WiFi ağına bağlanılabilir.
ADSL modeminin yeniden başlatılması da bu sorunun giderilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Çünkü eğer modeme başka cihazlar da bağlı ise sizin internete bağlanamamanız oldukça normaldir. Her modemin kendine özgü bağlantı limiti olduğu için de modeme daha önceden bağlanan ve çıkış yapamayan cihazlar askıda kalmaktadır.

wifi-1280x720.jpg
Böylelikle limit dolu olduğundan dolayı cihazınız ağa bağlanırken birtakım sorunlarla karşılaşabilmektedir. Ayrıca modemin isminin değiştirilmesi de bazı durumlar için kesin bir çözüm yolu olmaktadır. Çünkü ismin değiştirilmesi durumunda önceden ağa bağlanan her cihaz, modemi yeni bir modem olarak algılamaktadır.
Cihazda Bluetooth’un açık olması durumunda WiFi şebekeleri bu durumdan kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu yüzden eğer Bluetooth açıksa kapatılmalıdır. Aynı şekilde WiFi çalışmıyor sorunu için güvenlik duvarlarının da devre dışı bırakılması, sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Bazı durumlarda ise modemin sinyalleri duvardan geçerken teknik sorunlar yaşamaktadır. Bunun için dizüstü bilgisayarı WiFi ağına yaklaştırarak kullanımının denenmesi gerekmektedir. Böylelikle sorunun, modemin sinyalleri dolayısıyla olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca farklı bir web sitesi denenerek de sorununun kaynağı bulunabilmektedir. Çünkü bazı zamanlarda belirli web siteleriyle ilgili sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer WiFi birden fazla cihazda çalışmıyor ise ve tüm çözümlerin denenmesine rağmen sonuç alınamıyorsa modemin değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak geçici bir çözüm istiyorsanız, USB ağ adaptörü kullanarak bilgisayarınız için modem bağlantısı sağlayabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Etiketler
çalışmıyor çözümü hatası wifi
Üst Alt