Haber

Google, 21 yıllık servisin fişini çekti!

21 yıl önce piyasaya sürülen ve tarayıcıda kolay arama yapma imkânı sağlayan Google Araç Çubuğu‘nun fişi çekildi.

Yeterince kullanıcıya erişemediği servislerini kapatan Google’ın mezarlığı büyümeye devam ediyor. Şirket şimdiye kadar Alışveriş uygulaması, Android Auto, Google Measure yazılımı da dahil olmak üzere döneminin popülerleri arasında bulunan ancak beklenen kullanım oranına ulaşamayan hizmetlerini rafa kaldırdı.

Teknoloji devi 2001 yılında adres çubuğuna google.com yazmaya gerek kalmadan arama motorunun kullanılabilmesine olanak tanıyan Google Araç Çubuğu uygulamasını piyasaya sürdü. İlk etapta Internet Explorer 5’i destekleyen Google Toolbar, o dönem büyük bir devrimin öncüsü olmuştu. Tarayıcının üstünde bulunan bir kutucuk sayesinde doğrudan Google’da arama yapma fikri oldukça cazip görünüyordu.

Google Arama Çubuğu için yolun sonu geldi

Google’ın uzun ömürlü ürünlerinden biri olan Araç Çubuğu rafa kaldırıldı. Şirket toolbar.google.com adresinden ulaşılabilen indirme sayfasını da devre dışı bırakarak ayrı bir destek sitesine yönlendirme yapıyor. Burada kullanıcıları “Internet Explorer için Google Araç Çubuğu kullanımdan kaldırıldı. Web’den en iyi şekilde yararlanmak için Google Chrome’u deneyin.” mesajı karşılıyor.

Google Araç Çubuğu, 11 Aralık 2000 tarihinde piyasaya sürüldü. Kullanımdan kalkmasaydı iki gün önce tam 21. yaşına girmiş olacaktı. Ancak özellikle Chrome ile beraber tarayıcıların zaman içerisinde kazandığı yerleşik arama özellikleri, Toolbar’a yönelik ihtiyacı ortadan kaldırdı.

2005-2011 arasında Firefox’ta da desteklenen Google Araç Çubuğu’nda Çeviri, yazım denetimi, otomatik doldurma, pop-up engelleyici, Gmail gibi o dönem kullanıcıların çok ihtiyaç duyduğu özellikler bulunuyordu. Internet Explorer 5 tarayıcıda adres çubuğu ile sorgu yapılamıyordu. Doğrudan Google’da arama yapmayı sağlayan Araç Çubuğu ise bu eksiği gidererek öne çıktı.

Google Araç Çubuğu’nun yapabildiği her şey (ve daha fazlası) Chrome’da mevcut. Dolayısıyla aracın rafa kaldırılması kullanıcıların hayatından hiçbir şey eksiltmeyecek. Kullanım deneyiminin olumsuz anlamda etkilenmesine de yol açmayacak.

Google şimdiye kadar birçok servisini kapattı

ABD’li teknoloji devinin ürün gamındaki uygulama sayısı her yıl çoğalıyor. Buna karşın şirket, umudunu kestiği servislerini ve uygulamalarını ise kapatıyor. Google, geçtiğimiz yıl Play Müzik hizmetini de kapattı. Bunun yerine YouTube Müzik’i getirdi. İki servis arasındaki geçişi de kolaylaştırmak için kullanıcılara ek araçlar sağlayan şirket Play Müzik’i tarih tozlu sayfalarına gönderdi.

[su_label]Kaynak : https://toptech.wiki/2021/12/12/take-one-last-look-at-google-toolbar-which-is-now-dead[/su_label]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu