HaberHikaye

Hazırlıksız Yakalanılan Teknoloji – 1. Bölüm

Hazırlıksız Yakalanılan Teknoloji - 1. Bölüm

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Sizlere hikaye tadında bir serinin ilk bölümünün, giriş kısmından konuyu fazla uzatmadan direk olaya girerek bahsetmek istiyorum.

Hazırlıksız Yakalanılan Teknoloji, adlı hikayemde sizlere farklı teknolojik olayları, gelişmeleri, haberleri ve buna benzer içerikleri kendi yorumum ile sunmayı planlıyorum. Bilgi ve mizah havasında olmasını istediğim bu yazı dizisi umarım ilginizi çeker. Herkesin anlayacağı dilde olayları ve gelişmeleri anlatmanın yanı sıra, anlatırken de öğrenmek ve yol göstermek olacak yazımın amacı.

Dilerseniz yavaş dan ilk bölümümüz konusuna balıklama dalmak yerine sakın bir atlayış gerçekleştirerek giriş yapalım. Teknoloji anlamında değer taşıyan ilk imtihanımı verdiğim o günlerden bahsederek bu yazı dizisine başlamak istiyorum.

Sene 1998 İstanbul Hürriyet Mahallesin de bir internet cafe. O zamanlar yeni yeni çıkmaya başlayan internet cafe akımı vardı. Herkes de bir heyecan görebiliyordunuz, bu mekanlara gelen kişilerde. Abim beni ilk burada bilgisayar ile tanıştırdı, tabi abim daha önceleri gelip gidiyormuş beni de o zaman götürmüştü ilk olarak. Bilgisayarlar da yanılmıyorsam Windows 98 yüklüdü. 15 inç tüplü krem rengi monitör ler, krem rengi fare / klavye hatta bir çoğunuz görmemiştir bile farelerin haremet mekanizmasını algılayan sistem topluydu, krem rengi kasa üzerinde disket girişi olan. Beni bir bilsayarın olduğu bi mesaya oturttu. O zamanların kral oyunu olan “Mitnom Madnes” oyununu açtı ve nasıl oynalınacağını tarif etti bende oynamaya başladım. Çok farklı bir duyguydu bilgisayarda oyun oynamak, araba sürmek heycan vericiydi. Daha sonraları yine o mekana ve mahallemizdeki diğer açılan internet cafe lere götürmeye başladı, farklı oyunlar oynamaya başladım, artık her hafta gitmek istiyordum çünkü hastalık yapıyordu…

Bir müddet genelde bilgisayar oyunu oynamakla internet cafe de vakit geçirmenin sıkıcı bir hal alması sonucu farklı şeylere yönelmeye başladım. Web sitelerini keşfetmek oldu ikinci deneyimem, özellikle de “MyNet” web sitesi ve e posta adresi ile tanışmak benim için bilgisayar dünyasında devrim niteliği taşıyan bir adım oldu. MyNet in MySite kurulumları ile. Aslında insanlık için küçük, benim için büyük bir adım sayılan bir tanışma ve gelişme evresine ilk bakış denilebilirdi.

Bir çok büyük tanınmış forum sitelerinde Yönetim kadrosu adı altında görevlere heves saldıgım o yıllara geldik. İsimlerini tam olarak vermeyeceğim ve zamanın en büyük Symbian S60 işletim sistemini Türkiye ye tanıtan o meşhur sitelerde yönetici olarak uzun yıllar paylaşımlarda bulundum. Kendi uygulama ve temalarımı tasarlamaya ve geliştirmeye başladım. Çok farklı bir duyguydu bilgisayarda artık oyun dan öte birşeyler üretmek.

Sonrasımı 2. SERÜVEN de görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu