Android SystemHaber

Root Yetkileri ve Uyulması Gereken Kularlar – Magisk

ROOT YETKİLERİ VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Uzun zamandır Root’lu cihazlar ile alakalı sorular ve sorunlar ile alakalı mesajlar alıyorum. Mesajlardan yola çıkarak sizler için biraz daha bu konuda bilgi vermek istiyorum vereceğim bilgiler tamamıyla kendi deneyim ve tecrübelerimden yola çıkarak elde etmiş olduğum sonuçlar ile bütünleşmiş ve bu zamana gelmiştir.

Öncelikle şu anda kullanmış olduğum cihaz ve buna bağlı olarak üzerinde bulunan Sistem bilgisini vereyim. Kullandığım cihaz Samsung Galaxy Note 8 ve mevcut Android Sürümü 9 (01 Ocak 2021 Güncellemeli). Kullandığım cihazda yer alan Root Erişim Uygulaması Magisk versiyon 22.0 bahsedeceğim işlemlerin derlendiği cihaz bilgileri bu şekilde.

Dilerseniz bilmeyen ya da unutanlar için Root hakkında kısa bir bilgi verelim. Root; Android işletim sistemine sahip cihazlarda System (Kök) klasörüne erişim izni vermeye yarayan yönteme verilen isim. Root işlemi her cihaz ve modeller ayrıca işletim sistemi sürümüne göre farklılık gösterir. Root yetkisi vermek için iyi bir araştırma yapmanız ve bunu gerçekten doğru olduğuna inandığınız kaynaklardan elde ettiğiniz bilgi ve materyaller ile yapmanızı öneririm. Şayet Root işlemi esnasında yükleyeceğiniz uygulama ve dosyalardan biri ya da birileri yanlış olursa cihazınızda kalıcı hasar bırakma durumuna kadar gidebilir. Bu yüzden her atacağınız adımda dikkatli olun ve bundan kendinizin sorumlu olduğunu unutmayınız.

[ilgiliMakale icerik_id=”6683″]

Kullanımın amacını net olarak bilmediğiniz Root işlemini yapmak için o kadar hevesli kişi tanıdım ve birçoğuna cevap verdim ve bunlardan bazıları bu fikirlerinden vaz geçti. Kısaca Root işlemi uygulanmış cihaz “Güvenlik Duvarı” iptal edilmiş bir cihaz olarak görebilirsiniz. Bu şu demek olur her türlü hack ve saldırıya açık hatta kullanıcının dahi sisteme zarar vermesi muhtemel olasılıklarda yer almaktadır. Bu durumları göz önünde bulundurarak adımlarınızı buna göre atınız derim.

 

Uzun zamandır Android cihaz kullanan biri olarak her cihazımda Root işlemine ver verdim. Aldığım her cihazı ilk olarak Root ettim ve bu şekilde kullandım. Bende alışkanlık oldu ve Root olmadan cihazı kullanamaz oldum bile diyebilirim. Fakat bu işlemleri yaparken bazen çok uğraştığım ve aynı işlemleri arka arakaya defalarca kez yaptığım ve sisteme zarar verdiğim zamanlarda oldu ama “Öğrenmenin En İyi Yolu Önce Bozmaktan Geçer” mantığı ile hareket ettim ve sonunda o işlemi öğrenmiş oldum. Root neden benim için olmazsa olmaz diye soracak olursanız sizlere bunları şu şekilde sıralamak isterim.

  • Reklam Engelleme Uygulaması
  • Gereksiz Sistem Uygulamalarını Kaldırma
  • Arka Planda Çalışsan Uygulamaları Uyutma
  • Gelişmiş Dosya Yöneticilerini Kullanma
  • Gerçek Zamanlı Cihaz Temizliği Yapmak
  • Cihazı ilk günkü gibi Performanslı bir biçimde kullanmak
  • Yazı ve Özel Giydirmeler Yapmak
  • Özgür Olmak …

Beni kullanım amacımı yukarıda okudunuz ve sizde buna göre bir fikir oluştuysa bunu yorumlardan bana iletebilirsiniz. Biliyorum burada sözünü dahi ermediğim bir konu var ve biliyorum çoğu kişi sırf bu yüzden dolayı Root işlemine müracaat ediyor. Bu işlemin acı HİLELİ OYUN oynamak. Ben bu yöntemi hiç denemedim ve deneme gibi bir niyetim olmadı sizlere de tavsiye etmem. Bu tim yamalar dan dolayı oyun hesabınız banlanıcaktır bundan emin olabilirsiniz. O yüzden dolayı sadece Hile için Root işlemine müracaat etmeyiniz.

Diğer bir yönden Root ile alakalı almış olduğum diğer sorulardan biride Banka Uygulamaları Kullanıyorum ve Root’lu cihazda sorun yaşar mıyım? Aslında bende kullanıyorum yıllardır banka uygulamalarını ve farklı farklı bankalar ile çalıştım ve bu zaman kadar bununla alakalı hiçbir sorun yaşamadım. Fakat bazı banka uygulamaları sistemde Root Erişimi açık olduğu için hata verebilir hatta çalışmayabilir bile. Hatta bugün başıma geldi bir Alışveriş uygulaması Root erişimi yüzünden uyarı verdi ve açılmadı. Bunun da yöntemi var tabi ki de bunu da anlatacağım. Bunların bilincinde ve farkında olmayı unutmayınız.

Dilerseniz artık birazda kullanmış olduğum Root uygulaması ve bunda yapmamız gerekenler den bahsederek bu konumuzu sonlandıralım. Uygulamanın ismi Magisk. Son zamanlarda artık en fazla kullanılan uygulama bu oldu öncesinde SuperSU adında bir uygulama vardı artık yeni jenerasyon cihazlarda Magisk uygulaması ile yetki izni verilmekte ve birçok kaynakta artık bu uygulama ile Root yetkisi verildiğini anlatıp içerik olarak bu uygulamayı sunmaktadır.

Magisk Uygulaması Root edilmiş cihazlarda olmazsa olmaz bir uygulamadır. Yetkileri vermeye yarayan aracı görevi görür ve izin verme işleminde bize yardımcı olur. Kısaca olmazsa olmazdır. Kullanımı basit ve Türkçe dil seçeneği ile kurulur. Merak edip de fazla kurcalamanızı tavsiye etmem içinde bazı kritik işlemler için ayarlar ile gelir bu yüzden dokunmamamız ilk etapta en hayırlısı olacaktır. Farklı bir yazımda sizlere nasıl kullanılacağını anlatmayı düşünüyorum fakat şimdilik sadece bu anlattıklarımla kalmanızı tavsiye ederim.

Magisk Uygulaması ile uygulamalara Root işleminin varlığını gizleyebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim konu ile alakalı olarak mesela banka uygulamaların Root işlemini görmesini istemiyorsanız yapacağınız işlem aşağıda anlatacağım şekilde olacak. Bu işlem bir tek Banka Uygulamaları için geçerli değil neredeyse tüm uygulamalara bunu yapabilirsiniz. Mantık olarak Root işlemin den faydalanmasını istemediğiniz uygulamalara yapabilirsiniz.

Magisk Uygulamasını açınız ve aşağıda 4 adet seçeneklerin olduğu bir kısım mevcut. Burada ikinci sırada yer alan rozet şeklinde olan kısma geliniz yani sol dan ikinci seçenek. Bu geldiğiniz kısımda üst kısımda MagiskHide diye bir kısım mevcut buraya tıklayınız ve cihazınız da yüklü olan bütün uygulamalar burada mevcut olacak. Bu dakikadan sonra yapmanız gereken tek şey Root işlemini göstermemek istediğiniz uygulamanın sağ yanında bulunan kutucuğa tik işaretini koymak olacak.

Bu işlem sonrası sağlıklı olması açısından cihazınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ederim. Bu işlemler sonrası artık izin vermediğiniz uygulama sistemde Root işleminden haberi olmayacak ve cihazınız Root edilmemiş gibi görülecek. Unutmayın bunu sadece izin vermediğiniz uygulamayı kandırmak için yapıyoruz ve sistem halen daha Root edilmiş durumda ve yapacağınız her yanlışta cihazın zarar görmesi muhtemel ve bunu göz ardı etmeden davranınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu