Webmaster

SSL Sertifikası SEO’ya Katkısı Nedir?

SSL

Mevcut olan rastgele seçilen 10.000 domainin üzerinde bir çalışma yapıldı ve bu sorunun cevabı arandı.
“Web sitelerin kullandıkları SSL sertifikaları, arama motorlarındaki sıralamayı nasıl etkiler?”
HTTP ve HTTPS üzerinden yapılan çalışmalar sonucunda şu cevaplara ulaşıldı. SSL sertifikası seo’ya katkısı liste liste sizlere bahsetmek istedik

SSL Sertifikası SEO’ya Katkısı
➠ 10 web sitesinden sadece 1 web sitesinde kusursuz ve olması gerekilen şekilde kurulmuş SSL sertifikasına varıldı.
➠ Arama sonuçlarına bakıldığında %65 gibi bir oranın SSL sertifikası olmadığına varıldı.
➠ Her 5 web sitesinin 2’sinde, kabul edilmiş standart SSL sertifikasının uygulanmadığı.
➠ Her 5 web sitesinin 2’sinde 301 kalıcı yönlendirme yerine, 302 geçici yönlendirme kullanıldığı.

SSL Sertifikasının Önemi Nedir?
SSL sertifikası, internet tarayıcısıyla arasındaki iletişimi güvenli bir şekilde sağlanması sağlayan bir korumadır. SSL, gönderilen bir bilginin başka bir kişi tarafından okunamamasını sağlıyor. SSL, güçlü bir şifreleme algoritması ile bilgileri şifreleyerek iletişimi kuruyor, böylelikle bilgiye erişim sağlanamıyor.

SSL sertifikasının web sitenizde olması müşteri ve ziyaretçileriniz tarafından güvenilir bir his bırakmaktadır. Böylelikle daha çok tercih edilebilirsiniz.

TLS Nedir?
TLS, HTTPS‘in ek bir güvenlik gerçekleştirmek için kullandığı bir protokoldür.

SSL / HTTPS’in SEO’ya Etkisi

SSL

HTTPS‘i önemsememizin gerektiğini Google şöyle söylüyor;

Google için SSL, Google arama sonuçları etkileyen 200 faktörden bir tanesi olduğunu. Belgelerin şifrelenmesi gerektiğini ve en iyi korumanın SSL olduğunu anlatıyor.

HTTPS barındıran web siteniz bir anda sıralamanızı 1. yapmayacaktır. Diğer web siteleri ile sıralama konusunda beraberlik sağladığında, web sitenizi yukarı çıkaracağını anlatıyor. Rekabet ettiğiniz web sitelerin üstünde çıkmanız için SSL sertifikasını kesinlikle öneriyoruz.

Yakın bir zamanda Google Chrome, SSL bulunmayan web sitelerini kırmızı bir sayfada güvenilir olmadığını söyleyecek. Bu olay yüzünden ziyaretçilerini kaybedeceğinize emin olabilirsiniz. En yakın zamanda HTTPS protokolüne geçmenizi öneriyorum.

SEO Kaybetmeden SSL’e Geçiş
Seo değerlerinizi kaybetmeden çok kolay bir şekilde SSL’e geçebilirsiniz. Bunun için web sitenizde olmazsa olmaz .htacces dosyasını bulundurmanız gerekir. .htacces dosyamızı düzenleme kısmına geliyoruz. 301 yönlendirmesi ile, yönlendirmelerimizi kalıcı hale getireceğiz. Böylelikle arama motorlarından HTTP protokolüne girenler otomatik olarak HTTPS protokolüne yönlendirilecekler.

Zamanlada arama motorlarında HTTP olarak gözüken linkler, HTTPS olarak değişecektir. 301 Yönlendirme kodunu kopyalayıp kendi sitenize göre düzenleyin.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ https://wwww.sizin-domaininiz.com/$1 (R=301)
</IfModule>

Bu kod ile 301 yönlendirmemizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sorularınızı yorum olarak yazmanız yeterlidir.

Kaynak : wordpressbilgi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu