HaberMobil Teknoloji

Telefon Nasıl Şarj Edilmeli ?

Gelen zamlar neticesinde, akıllı telefon Fiyatları Oldukça arttı. Artık yeni bir cihaz almak için daha çok paralar vermemiz gerekiyor. Durum böyle Olunca yeni cihaz almaktansa elimizdeki cihazın kıymetini bilmeliyiz.

Batarya

 

Günümüzde akıllı telefonların genelde ortak bir sorunu var. Buda batarya dan gelen şarj sorunu. Şarj sorunu derken kullandığımız cihaz iki üç sene dilimine gelmeden bataryası aşırı derecede deforme olmuş bir biçimde çalışmasını yarım yamalak sürdürmeye çalışıyor. Peki ya bu akıllı cihazların bataryasını nasıl şarj etmemiz gerekiyor? Akıllı cihazlar ile alakalı, aslında yıllardır hep tartışılan ve merak edilen konulardan biri de bu. Biliyorum ki sizler tıpkı benim gibi gece uyurken telefonunuzu şarja takıyorsunuz ve yatiyorsunuz. Sabah olduğu zaman şarj dan çıkarıyorsunuz. Bataryanız %100 olduğu zaman çıkarmak yada en kısa sürede çıkarmaya çalışmak gerekiyormuş. Şöyle ki gece 23:30 sularında akıllı telefonunuz şarjı %20 seviyelerinde ve siz de şarja takıp uyudunuz. Ortalama bir cihazın bataryası kullanılan teknolojiyi göz önünde bulundurduğumuz taktirde en geç 2-3 saat de full kapasite dolması gerekiyor. Son çıkan cihazlarda bu süre yarıya kadar düşüyor. Biz ne yapıyoruz peki? batarya seviyesi iki saat de tam kapasite dolan bir cihazı sabaha kadar şarjda kalmasına göz yumuyoruz. Yapılan yanlışlar neticesinde, farkında olmadan yada farkında olarak, batarya ömrünü aşırı derecede kısaltmış oluyoruz.

[ilgiliMakale icerik_id=”1461″]

Firmalar şarj olayı hakkında çeşitli söylentiler içerisinde olsada, sizler eğer çok sık akıllı telefonunuzu değiştirmiyorsanız bunlara dikkat etmeniz lazım. Mesela Samsung, cihaz şarjını en az %50 seviyesinde tutmanızı öneriyor. Ayrıca sürekli %100’e tutmanızı da pek önermiyor. Dolayısı ile cihazınız şarj olduğunda çıkarıp, %50’ye yaklaştığında yeniden doldurmanız ideal olacağını söylemektedir.

Sizler artık daha dikkatli olursunuz, malumunuz telefon almak artık ciddi ücretler ödememizi gerektiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu