HaberYazılım

Windows 10 ve 11’in yeni güncellemesi tarayıcı kısıtlamalarını arttıracak

Yazılım devi Microsoft’un tarayıcılar ile olan savaşı devam ediyor. Windows 10 ve 11’e gelecek yeni güncelleme ile beraber, başlat menüsünün tarayıcı seçiminde önlemler artıyor.

Yazılım devi Microsoft‘un internet tarayıcıları ile olan mücadelesi daha da kızışacak. Windows 11 ile beraber kullanıcılara başlangıç menüsündeki linklerde Edge tarayıcısını zorunlu kılan şirket, Windows 10 ve 11‘e gelecek yeni güncellemede önlemleri arttıracak.

Kullanıcılardan gelen tepkiler artıyor

Bilindiği üzere EdgeDeflector gibi yazılımlar bu zorunluluğunun önüne geçerken Mozilla Firefox, Brave gibi tarayıcılar kendilerine avantaj sağlıyordu. Geçtiğimiz haftalarda Microsoft’un tarayıcı değişikliği için geçiçi çözümlere önlem alacağı ortaya çıkmıştı ancak şirketin rekabete aykırı davranışları sebebiyle geri adım atacağı düşünülüyordu.

Yeni güncelleme ile beraber Mozilla’nın geçiçi çözümünü tamamen engellemeyi amaçladığını söyleyen Microsoft, geri adım atmacağını doğrulamış oldu. Ayrıca, bu çözümleri ”uygunsuz” olarak nitelendiriren şirket, Windows 10 ve 11 kullanıcılarından büyük bir tepki alabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu