HaberSosyal Medya

Youtube ile Para Kazanma Rehberi

Dünyanın ikinci en büyük web sitesi konumunda bulunan Youtube ile nasıl para kazanırız?

Youtube’da bildiğiniz üzere video aralarında ve videonun etrafında bazı reklamlar çıkıyor. Youtube bu reklamlar sayesinde çok büyük paralar kazanıyor. İlk zamanlarda Youtube; kullanıcıların oluşturduğu içerikler ile para kazanıp kullanıcılara bir fayda sağlamadığı için uzunca bir süre eleştirildi, daha sonra bu durum değiştirilip içerik üreticilerinin Youtube’dan para kazanabilmesini sağlandı.

İlgili Makaleler

Günümüzde birçok insan evinin geçimini sadece içerik üreterek sağlıyor! Evi geçindirecek kadar para kazanmak için epey ilerlemek gerekiyor. Yine de Youtube sayesinde kendinize ek gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Youtube videolarınızda yayınlanan reklamlardan elde edilen gelirin %68‘ini kazanabilirsiniz.

youtube

Youtube Nasıl Para Kazandırıyor?

Youtube’da reklamların yayınlandığını ve bu reklamlardan para kazanıldığını belirtmiştik. Tanıtım yapmak isteyen firmalar Google’ın bir servisi olan Ads servisinden belirli ücretler karşılığı reklam yayıncılığı yapabiliyorlar. Adsense sayesinde bu reklamlar, videolarınızın içeriğine ve toplanan kullanıcı verilerine göre videoyu izleyen kullanıcılara yayınlanıyor. Kullanıcılar videonuzdaki bir reklama tıklarsa tıklama başına para kazanırsınız. Eğer kullanıcı reklama tıkladıktan sonra yönlendirildiği sitede uzun bir süre vakit geçirirse biraz daha fazla para kazanırsınız. Video aralarında yayınlanan reklamları izleyen kullanıcılar da size para kazandırır.

Adsense nedir?

Google’ın servisi olan Adsense, internet yayıncılarına reklam yayını yaparak internetten para kazanma olanağı sağlayan servisidir.

Youtube’dan para kazanma hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olduysak işe başlayabiliriz.

Youtube Kanalı Açma

Youtube kanalı açarken kanala verilen isim çok önemlidir. Bu yüzden Youtube kanalımızın ismini özenle seçmeliyiz. Kişisel bir Youtube kanalı açmak istiyorsanız, kanalı kendi adınız ve soyadınız ile de açabilirsiniz. Kanal adı markalaşabileceğiniz kendinize özgün bir isim olmalıdır. Akılda kalıcı olması önemlidir. Aboneleriniz, abone oldukları kanalların listesine bakarken “ben bu kanala niye abone olmuşum ya” dememesini istiyorsanız bu adım çok önemlidir.

Kanal adı seçimi her ne kadar önemli olsa da; her şeyi kanalın içeriği belirler. “Youtube kanalı nasıl açılır?” yazımızı ziyaret ederek, Youtube kanalı oluştururken izlemeniz gereken adımlara göz atabilirsiniz.

Kanal İçeriği

Kanal içeriğini hazırlarken odaklanmanız gereken en önemli konu özgünlüktür. Her konuda özgün olmalısınız. Burada özgünlükten kastımız kanalın kendi içeriğini üretebiliyor olmasıdır. İzleyicilerin takdirini kazanmak ve sürekli izlenebilir olmak için kendinize özgün içerikler üretmelisiniz. Sürekli içerik üreterek takipçi sayınızı ve izlenme sayınızı artırabilirsiniz. İçeriklerimiz bize özgün ve sürekli olduğunda kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarırız ve bu durum sosyal medya aracılığıyla diğer kullanıcılara yayılmasını sağlayacaktır.

Kanalımın ana konusu ne olmalı diyorsanız hemen söyleyelim. Bu sizin yeteneklerinize ve yaptığınız işe bağlıdır. Hangi konuda video içerikleri üretebileceğinizi düşünüyorsanız onu yapmalısınız. Bu konuyu daha iyi anlatabilmek için örnek Youtube kanalı göstermek gerekiyor sanırım.

Nazım Zeki Uysal’ın asıl mesleği tır şoförlüğüdür. Youtube’daki kanalında tır şoförlüğü yaparken karşılaştığı zorlukları ve yolculuklarını paylaşıyor.

Youtube’u güzelleştiren adam Barış Özcan’dan bahsetmezsek olmaz. Barış Özcan Youtube’da hikaye anlatıcılığı yaparak bilimsel konulardan ve en yeni teknolojilerden bahsediyor. Hazırladığı içerikler ile insanlara motivasyon yüklemesi yapıyor. Kendisi videolarını nasıl hazırladığını aşağıdaki videoda anlatıyor:

Telif Hakkı İhlali Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Telif hakkı ihlali; video içeriğinizde telif hakkı ile yasal olarak korunan bir müziği, görseli ya da videoyu kopyalamak anlamına gelir. Telif hakkı ihlali yapmaktan kesinlikle kaçınmalıyız. Bu duruma düşersek Youtube para kazanma özelliğimiz aktif olmaz veya para kazanma özelliğimiz iptal edilebilir. Telif hakkı içeren müziği nasıl anlarız? Farklı bir hesapla boş bir Youtube kanalı daha açıp ufak bir resim ile denemek istediğimiz müziği de ekleyerek Youtube’a yükleriz, video yüklendiğinde telif hakkı içeriyorsa kısa bir süre içerisinde uyarı verecektir. Eğer kanalımızda telif hakkı ile korunan içerik uyarısı veren bir video varsa hemen kaldırıp yeniden düzenlememiz gerekir.

Para Kazanmak için Youtube Şartları

Youtube’den para kazanmak için kanalımızın karşılaması gereken belirli şartlar vardır:

yotube-para

Eğer kanalınız bu şartları karşılıyorsa para kazanma için başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu