Nasıl Yapılır - Mobil

Cihazınız USB OTG Desteği Sunuyor Mu? Nasıl Öğrenilir?

panasonic-p90-phone-otg-support

 

Android telefonunuz veya tabletinizde USB OTG desteği olup olmadığını bilmiyorsanız ve bunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Artık bir çok akıllı cihaz da OTG sistemi ile harici depolama birimleri ile veriiletişimi ve bunun yanısıra oyun konsolu bağlamak buna benzer klavye ve fare benzeri cihazların bağlanması yönünde önemli bir özellik olarak görünmektedir.

Apple’nın iPhone ve iPad’leri ile karşılaştırılınca Android cihazlar oldukça esnek duruyorlar. Örnek olarak Android cihazların ana menülerini ve kilit ekranlarını değiştirebiliyorsunuz, ve NFC ile dosya aktarımı yapabiliyorsunuz ama bu sadece olayların yazılım tarafı, esneklik bundan daha da öteye gidiyor.

Android-USB-OTG-Sorunu-ve-Çözümü-1

USB On-The-Go adı verilen bir teknoloji ile Android cihazınız düşündüğünüzden daha güçlü olabilir. Bu özellik ile birlikte bir kablo kullanarak USB konektörü kullanan her cihaza bağlanabiliyorsunuz. Buda cihazınızı daha interaktif bir biçimde kullanmanıza olanak sağlıyor. Ben bu sistemi çok sık kullanan biriyimcihazım 128GB lık hafıza kartı ve 64GB lık kendi hafızası olmasına ragmen 128GB lık da USB Flash Bellek ile telefonumdaki bir çok önemli belge resim ve uygulamı seyahat halindeyken bu taşınabilir USB Flash Bellege yedekliyorum. Siz dilerseniz daha farklı amaçlarda kullanabilirsiniz. Bu kısım artık sizin kullanımşeklinize kalmış.

android-otg

USB OTG için cihazınıza bir flash sürücüsü takarak daha fazla depolama alanı elde etmek en iyi örneklerden biri, yada bir oyun konsolu takıp Android cihazınızda oyun deneyiminizi bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Bu kullanımı arttırmak mümkün görüntü yansıtmak ve daha fazlası. OTG desteği dış Dünyaya açılan kapı gibi alğılayabilirsiniz. Android ve IOS işletim sisteminde bir çok kullanıcının hayal gücünü düşünemiyorum artık…

Fakat şöyle bir durum varki bütün Android cihazlarda OTG desteği malesef bulunmuyor, cihazınızda OTG desteğinin bulunup bulunmadığını anlamak için bu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Böylece cihazınızın OTG desteginisunup sunmadığı ögrenebileceksiniz.

usbotg-2

[su_label type=”warning”]1- Yapılacak Olan İşlem : USB OTG Checker uygulamasını cihazınıza indimek[/su_label]

Kullanmış oldugunuz Android cihazınızda USB OTG özelliğinin bulunduğunu doğrulamak için aşağıda verdiğimiz linkte bulunan USB OTG Checker adlı uygulamayı indiriniz.

[appbox googleplay com.faitaujapon.otg&hl]

[su_label type=”warning”]2- Yapılacak Olan İşlem: Cihazınızın USB OTG desteklemediğini kontrol etmek[/su_label]

Bu adımda uygulamayı açın ve  ekranda bulunan test etme simgesine basınız, cihazınızda destek bulunuyorsa ekranınızda “COMPATIBLE USB OTG” yazılı bir bildirim görünecektir. Zaten desteklemeyen bir cihaz ise aşağıdaki resimden de alanayacagınız üzere “NOT COMPATIBLE USB OTG” ibaresi yer alacak.

otg-android otg-android

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu