Android SystemHaber

Android Cihazımda Kullandığım Uygulamalar | Dosya Yöneticisi Uygulaması – X Plore

Bi önceki konumuzda sizlere genel olarak varsayılan uygulamaları anlatmıştım. Bu konumuzda ve bundan sonraki konularda da artık Android Cihazımda Kullandığım Uygulamaların detayına inmeye başlayacağız.

Çok sıklıkla kullandığım ilk uygulama Dosya Yöneticisi Uygulaması olan X Plore uygulamasıdır. X Plore uygulamasını çok önceki zamanlardan bu yana kullanıyorum, Symbian işletim sistemine kadar dayanmaktadır. Özellik ve imkanları bakımından bir çok uygulamadan fazla özelliği var. Kullanmış olduğum cihazım Root yetkileri de açık olduğu içinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Bu dosya yöneticisine alternatif dosya yöneticileri mevcut fakat kullanmış olduğum dosya yöneticisi şuan için X Plore Uygulaması.

Cihazınız da Root yetkisi yani Sistem klasörlerine erişim yetkisi anlamına gelmektedir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere Root/ klasörü erişimi açık olarak görünmektedir. Root yetkileri açık olmayan cihazlarda bu kısıma erişim izni verilmemektedir. Root konusunda herhangibir fikriniz yoksa sitemizde arama yaparak geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Peki neden cihazlarda varolan Varsayılan olarak gelen dosya yöneticilerini kullanmak yerine farklı uygulamalardan yararlanma gereksinimi duyuyoruz? Aslında bunun kullanıcılardan kullanıcılara farklılık gösteren nedenleri illaki var. Fakat bana göre bu farklılık ve ihtiyaç nedenlerini saymamak gerekirse en önemlisi erişim izinleri gelir, özellikle Root klasörü ve kullanım kolaylığının yanısıra geniş özellik imkan ve kabiliyetleri diyebiliriz. Android cihazlarınızda, Dosya Yöneticisi olarak kullanmış olduğunuz uygulamaları bir kenera bırakıp bu tip fonksiyonel uygulamaları deneyebilirsiniz. Samsung ve Sony Xperia marka Android cihazlarında yer alan dosya yöneticileri fazla fonksiyonel değil, fakat Xiaomi markasında durum değişiyor ve gördüğüm kadarıyla uygulama biraz daha gelişmiş özellikler ile karşımıza çıkmaktadır.

Dilerseniz şimdi gelin hep birlikte X Plore Gelişmiş dosya yöneticisinin özelliklerini inceleyelim.

X Plore Gelişmiş Dosya Yöneticisi Özellikleri:

● Çift bölmeli sayfa görünümü
● Kök, FTP, SMB1 / SMB2, Sqlite, Zip, Rar, 7zip, DLNA / UPnP gezgini
● Disk Haritası – hangi dosyaların diskinizde daha fazla yer kapladığını görün.
● Bulut depolama erişimi: Google Drive ™, Dropbox, Kutu, Amazon bulut sürücüsü, MegaDo, OneDrive, Flickr, Webdav, Yandex.disk, MediaFire, Owncloud, PCloud, SugarSync, GMX
● SSH Dosya Transferi (SFTP) ve SSH Kabuğu
● Müzik çalar
● Uygulama yöneticisi
● USB OTG
● PDF görüntüleyici (Android 5.0+ sürümünde)
● WiFi dosya paylaşımı
● Dosyaları bir PC web tarayıcısından yönetebilirsiniz
● Favori klasörler oluşturma
● Resimler, ses ve metinler için dahili görüntüleyiciler
● Altyazılı video oynatıcı
● Toplu yeniden adlandırma
● Hex görüntüleyici
● Yakınlaştırma ve önceki / sonraki görüntülere kayan Hızlı Görüntüleyici
● Resimler ve videoların yanı sıra çeşitli dosya türlerinin küçük resimleri (ilgili uygulamaya bağlı olarak)
● Çoklu seçim – her zaman kullanılabilir, ancak rahatsız edici değil
APK dosyalarını ZIP olarak görüntüle
● Paylaş – dosyaları herhangi bir yerden Bluetooth, e-posta veya cihaz tarafından destekleneni kullanarak gönderin
● Yapılandırılabilir düğmeler ve tuş kısayolları
● Zip ile sorunsuz çalışma (normal klasördeymiş gibi)
● Hassas dosyaları şifrelemek için kasa kısmı

Yukarıda yer alan bazı özellikler uugulamaya bir miktar ücret ödeyerek geliştiriciye destek olduğunuz taktirde bağış ile aktif olmaktadır.

Cihazın iç kısımlarını keşfedebilirsiniz ve eğer uzman bir kullanıcıysanız ve cihazınızı rootladıysanız, sistem verilerinde değişiklikler yapabilirsiniz – yedekleme dosyaları, istenmeyen uygulamaları kaldırın, vb.

Standart bir kullanıcıysanız, dahili belleği görünümden gizlemeyi ve sistemle uğraşmamaya dikkat edin.
Cihazınızdaki toplu hafızaların içeriğini veya muhtemelen takılı USB hafıza çubuğunu rahatça görebilirsiniz.

Basit uygulama yöneticisi yüklü uygulamaları görmenizi, çalıştırmanızı, kopyalamanızı, paylaşmanızı, kaldırmanızı ve daha fazla keşfetmenizi sağlar.

WiFi dosya paylaşımı Android cihazınızdaki dosyalara WiFi üzerinden diğer Android cihazlardan erişin.

PC web tarayıcısından erişim Android cihazınızdaki dosyaları PC’nizden yönetin.

FTP ve FTPS (güvenli FTP) sunucularına erişim desteklenir. Birden çok sunucu yapılandırılabilir.

X-plore, LAN’daki diğer bilgisayarlarda paylaşılan klasörleri görüntüleyebilir.

X-plore çeşitli web depolama “Cloud” sunucularına erişebilir ve dosyalarına erişebilir. Desteklenen web hizmetinde hesabınız olması gerekir, daha sonra çevrimiçi olarak X-plore aracılığıyla depolanan dosyalarınıza erişebilirsiniz.

Desteklenen aynı zamanda SSH Dosya Transferi (SFTP) ve Terminal kabuk emülatörüdür.

X-plore, mevcut herhangi bir yerden müzik parçaları çalabilen müzik çalar içerir.

Vault işleviyle, parmak izinizle bile hassas dosyaları şifreleyebilirsiniz.

Ana işlemler dosya ve klasörleri yönetmekle ilgilidir – görüntüleme, kopyalama, taşıma, silme, Zip’e sıkıştırma, ayıklama, yeniden adlandırma, paylaşma ve daha fazlası.

SQLite veritabanı görüntüleyicisi X-plore, SQLite veritabanı dosyalarını (.db uzantılı olanlar) genişletilebilir tablo listesi olarak gösterebilir, her tablo, veritabanı girişlerini içeren satır ve sütunların listesini içerir.

Ana etkileşim dokunmatik ekran, dosyaları açmak için klasörler veya dosyalar tıklatılarak veya belirli tıklanan öğelerde veya birden çok seçili öğede yapılabilecek seçenekler içeren bağlam menüsünü açmak için uzun tıklatılarak yapılır. Çoklu seçim, aynı anda daha fazla dosyada işlem yapmanıza olanak sağlar.

Dosyayı açmak, en popüler dosya türleri için yerleşik görüntüleyiciden birini kullanmak anlamına gelebilir: görüntüler, ses, video ve metin. Ya da X-plore’u dosyaları açmak için sistem uygulamasını kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz; bu durumda, belirli bir dosyayı açabilen sistem tarafından önceden tanımlanmış bir uygulama başlatılır.

Arşivler (şu anda desteklenen Zip, Rar ve 7zip), diğer klasörler olarak görüntülenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu