Nasıl Yapılır - Mobil

Android Cihazlarda Büyüteç Aktif ve Pasif Etme Yöntemi

andorid-buyutec-aktif-etme

Android Cihazlarda Büyüteç Aktif ve Pasif Etme Yöntemi

Android cihazlarda yakınlaştırma işlemi bildiğiniz üzere resimlerde mevcuttur. Galeride yer alan resimleri yakınlaştırmak için yapmanız gereken sadece parmak hareketleri dir. Kimi cihazlarda iki parmak ile içten dışarı doğru hareket ettirmek yeterli olur iken kimi cihaz ve uygulamalarda resmin üzerine cift tıklamak derinlemesine bir yakınlık yaratmaktadır.

Peki ya ekrandaki yazı ve o an ki durum ekranını büyütmek için nasıl bir yöntem izlenmelidir? Bunun cevabını sizlere konumuzda anlatacağım.

Android cihazlarda ekran büyütme hareketi gerçekleştirmek ve bu hareketi sürekli olarak kullanmak için yapmamız gereken bir takım işlemler vardır bunları sizlere sırası ile anlatyacağım . Yapacağınız bu basit ayarlar sayesinde işlemlerinizde kullanmak istediğiniz zaman büyüteç işaretini kullanabileceksiniz.

Büyütme Hareketini Açma ve  Kapama da izlenilecek Yöntem :
1. Uygulamalar menüsüne giriş yaparak “AYARLAR” kısmına giriş yapınız.

buyutec-ozelligi-acma-1

 

2. Daha sonra Ayarlar kısımında “ERİŞEBİLİRLİK” adında bir menü olacak. B u menüye giriş yapınız, cihaz marka modelleri ve kullanılan android sürümlerinden kaynaklı izlenilen yol farklılık gösterebilir. Bunun bilincinde olmanız gerekmektedir .

buyutec-ozelligi-acma-2

 

3. Erişebilirlik menüsüne giriş yaptıktan sonra burada cihazımız ile alakalı bir takım ayar ve opsiyonel işlemlerin yer aladığı kısımları göreceksiniz. Burada yapmanız gereken işlem ise “BÜYÜTME HAREKETİ” yazan kısıma giriş yapmanız olacak.

buyutec-ozelligi-acma-3

 

4. Büyütme hareketleri menüsüne giriş yaptıktan sonra karşımızda bu fonksiyonu kullanmak için AÇMA ve KAPAMA kısımı gelecek. Yapmanız gereken işlem burada arık sizlere kalmaktadır.

buyutec-ozelligi-acma-4

 

NASIL KULLANILIR ?

Yakınlaştırmak için tek parmağınızla ekrana 3 kez dokunun.
Kaydırmak için 2 veya daha fazla parmağınızla sürükleyin.
Yakınlaştırmayı ayarlamak için iki veya daha fazla parmağınızı yakınlaştırın ya da uzaklaştırın.

Geçici olarak yakınlaştırmak için ekrana 3 kez dokunun ve üçüncü dokunmada parmağınızı basılı tutun.
Ekranda dolaştırmak için parmağınızı sürükleyin.
Uzaklaştırmak için parmağınız kaldırın.

Not : Klavye ve gezinme çubuğunda yakınlaştırma yapamazsınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu