Nasıl Yapılır - Mobil

Android Telefonda Hafızada Boş Alan Nasıl Açılır?

tr-android-telefon-hafizasinda-bos-yer-acmak-icin-ipuclari

Android Telefonda Hafızada Boş Alan Nasıl Açılır?

Android cihazlarımız kullanmaya başladığımız ilk anki kullanım performansı ve hafıza durumu ilk günkü gibi olmamaktadır. Gerek yüklemiş olduğunuz uygulamalar gerekse sistem tarafından gelen güncelleme güvenlik yamalaları cihazları fazlası ile hantal kılar ve bu durum bir çok kullanıcının pek hoşuna gitmez.

Hafıza dolu uyarısı alınmaya başladığı zamanlarda aslında yapmanız gereken işlemler bellidir fakat biz kullanıcılar genel olarak bir çok işlemde olduğu üzere kullandığımız cihazlarda da unutkanlımızın kurbanı oluruz. Bunun bilincine varmamız da zaman alabilir. Peki böyle bir sorun ile karşılaştığımız zaman yapmamız gerekenler neler olur gelin bunlardan bahsedelim ve cihazlarınızda boş depolama alanı oluşturalım.

İlk Olarak depolama alanında en fazla yer kaplayan materyalleri bularak başlayalım. Bunun için izleniz gereken yol genellikle aynıdır. Ayarlar > Depolama ve Bellek kısmına giriş yapınız. Cihazların farklılık göstermesi nedeni ile taşınan işim ve yollar farklı olabilir ama hemen hemene benzerlik taşımaktadır.

depolama-bellek

Eğer kullandığınız cihaz Sony Xperia marka ise işlemler aynı şekilde devam edebilirsiniz. Depolama kısmına giriş yaptığınızda ayrıntılı olarak depolama alan bilgilerini olduğu kısıma gelmeniz gerekmektedir.

hafiza-depo-android

Karşımıza çıkan ekranda dahili hafıza ve mevcut harici depolama aygıtı görünmektedir. Harici depolama ile şimdilik işimiz yok bu yüzden dolayı doğrudan “DAHİLİ DEPOLAMA” biriminin olduğu kısıma giriş yapmanız gerekmektedir.

depolama

Dahili depolama birimine girdiğimizde ilk etapta karşınıza yukarıda olduğu gibi değerler çıkmayabilir işlem süresi kullanılan veriye göre değişebilir ama kısa süre sonra analiz sonuç vermektedir. Görüldüğü üzere en yoğun yine Sistem verileri ve daha sonra Uygulama verileridir. Sizin cihazınızda bu durum farklılık gösterebilir. Ben dahili hafızada hiç bir verimi barıntırmıyorum. Yapmanız gereken ilk işlem cihazınız eğer harici bir depolama birimi yani hafıza kartını destekliyorsa, kişisel verilerinizi direk hafıza kartına taşımanızdır. Böylelikle taşınan veri boyutu kadar yer açılmış olacak. Şimdi sizlere diğer yöntemlerden bahsedeceğim.

tkbilginÖn bellek verilerini temizleyerek hafızada yer açma yöntemi.

 

Android cihazlar yapılan işlemleri ön belleklemeye alır ve siz silmediğiniz sürece oradaki veriler uzun bir süre silinmez. Buda kendiliğinden dolan bir hafıza gözlenimi uyandırabilir. Fakat gerçekte olan bu değil cihazın sistematik işleyişidir. Bunu temizlemeniz gerekmektedir. İşlem sıklığı ve kullanılan uygulamaların fazla olması da buradaki veri değerini arttırmaktadır.
Ayarlar > Depolama ve Bellek > Dahili Depolama > Önbelleğe Alınan Veriler

Kısmına gelerek verilerinizi temizleyiniz. Almış olduğum ekran resimlerinde verileri temizlediğim den dolayı KB değerlerinde veri görünmektedir.

tkbilginBir zamanlar yüklediğiniz ve kullanmadığınız uygulamalardan kurtulma yöntemi.

Cihazınızı aldığınızdan bu yana kurmuş olduğunuz ve zamanla kullanmadığınız uygulamalar illaki olmuştur. Bunlardan kurtulmanız gerekecek artık yer açma zamanı geldiği için kaldırılması lazım. Özellikle oyunlar gerek “.apk” dosyaları gerekse “.obb” yani data boyutları oldukça büyük yerler kaplamaktadır. Uygulama ve Oyun kaldırma işleminde önceliği oyunlara vermenizi tavsiye ederim. Böylelikle uygulamalardan daha fazla yer kaplayan oyunlardan kurtulacak ve daha fazla yer açacaksınız. Aşağıda ki resimde neden oyun dediğimi iyi anlatan bir örnek göreceksiniz.
uygulamalar

PUBG Mobile oyununun kapladığı alan ve altındaki uygulamaların kaplamış olduğu alan bariz bir biçimde görüntülenmektedir. Bu yüzden ilk öncelik oynamadığınız oyunlar yada az oynadığınız oyunlar olsun.

tkbilginVideo, Fotoğraf ve Müzik Dosyalarınızı Harici Hafızaya Taşıyınız.

Aslında ilk başından bu yana yapmamanız gereken işlemlerden biride dahili yani telefon hafızasında bu tip dosyalarınızı ve kişisel verilerinizi barındırmak. Cihazınızın başına gelebilecek sistematik hatalar sonucunda verilerinizin kaybolacağını unutmayınız. Bununla birlikte hafızayı olumsuz olarak etkileyen doluluk oranına ulaşacaksınız. Bu yüzden dolayı verilerinizi sürekli olarak farklı bir harici depolama birimine yedekleyiniz, yedekleme işleminde KOPYALAMA değil TAŞIMA yapınız.

tkbilginDownload (indirilenler) ve Bluetooth Klasörlerini Kontrol ediniz.

İnternet üzerinden indirdiğiniz bir çok veri doğrudan download klasörünü içine kaydedilir. Cihazlarda bu klasör varsayılan yol telefon hafızası olarak tanımlandırıldığından veriler buraya kaydedilir. Kontrol ederek gereksiz olanları siliniz yada taşıyınız. Bu işlemi yaparken dosya yöneticisi kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun yanı sıra bluetooth klasörü de önemlidir, arkadaşlarınızdan bu bağlantı türü ile almış olduğunuz verilerin kaydedildiği klasördür. Tıpkı download klasöründe olduğu gibi bu klasörde telefon hafızasında yer almaktadır.

 

Bu işlemler sonrasında sizlere fazlası ile yer açılacaktır. Bu konuda farklı ve yöntemleri sizlere yakın bir zamanda paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu