Haber

Bitcoin Fiyat Döngüsü ve BTC Fiyatını Etkileyen Etmenler

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, Bitcoin fiyatının neden arttığı ile ilgili bir yazı hazırladı. 

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, Bitcoin fiyatının neden arttığı ile ilgili bir yazı hazırladı.

[su_label type=”warning”]Bitcoin Fiyatını Neler Etkiliyor?[/su_label]

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatını; kripto para haberleri, Bitcoin haberleri, önemli bir ismin Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalar, analistlerin Bitcoin fiyat tahminleri, teknik göstergeler, temel analizler, hükümetlerin Bitcoin ile ilgili açıklamaları ve BTC ile ilgili atılan adımlar gibi pek çok etmen etkiliyor.

Örneğin; CoinTürk adlı kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Çin’in Bitcoin madenciliği ile ilgili Mayıs ayında yaptığı açıklamalarda sonrasında Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş yaşandı ve bu durumun etkileri yaklaşık olarak 3 ay boyunca devam etti.

Bunun ardından Bitcoin’de alım baskısının artması ve olumlu gelişmelerin yaşanmaya başlaması ile son haftalarda BTC’de yeni bir yükseliş ivmesinin yaşandığını görüyoruz. Bitcoin fiyatı uzun zaman sonra 40.000 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi aşarak yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Bunlarla birlikte Bitcoin fiyatı üzerinde teknik analizlerin ve temel analizlerin de etkisi oluyor. analistlerin yaptığı yorumla yatırımcıların beklentileri ve dolayısıyla alım satım işlemlerini etkiliyor.

Grafiklerde gelecek ile ilgili yükseliş göstergelerinin oluşması BTC fiyatını yukarı yönlü etkilerken düşüş göstergelerinin oluşması da haliyle fiyatın aşağı yönlü hareket etmesine sebep oluyor. Ancak bu noktada BTC değerlendirilirken pek çok paritenin kullanıldığını ve sadece tek bir göstergeye göre BTC fiyatının hareket etmediğini belirtmek gerekiyor.

[su_label type=”important”]Bitcoin Fiyat Döngüsü [/su_label]

Tarihsel olarak Bitcoin fiyat döngülerine bakıldığında aslında Bitcoin blok ödülü yarılanması ile bir boğa piyasasının başladığı ve yükselişlerin, hatta rekorların görüldüğü ifade edilebilir. Her boğa piyasası ndan sonra ise düşüş özelliği gösteren ayı sezonuna girildiği ifade ediliyor.

Dolayısıyla aslında kripto para piyasasında bir döngü içinde hareket edildiği ve yatırımcıların bu döngüleri takip ederek piyasanın gidişatı ile ilgili ipuçları yakalayabileceği düşünülüyor. Bunlara ek olarak yatırımcıların mutlaka yatırım yapmadan önce araştırma yapmasının ve para kazanma hırsı ile değil bilinçli bir şekilde pozisyon almasının çok önemli olduğunu da belirtmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu