Haber

Ethereum’dan Ethereum 2.0’a Geçiş

Ethereum 2.0, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin’in, 2018’de Ethereum Geliştiriciler Konferansı’nda (Devcon) yaptığı sunumla birlikte kriptopara ekosisteminin gündemini sallamaya başladı. Geliştirme sürecindeki gecikmeler ile birçok habere konu olan Ethereum blokzincirinin yeni versiyonu  Ethereum ekosisteminde büyük bir değişim yaşanmasına sebep olacak. Kripto para haber olarak size Ethereum 2.0 ekosisteminden bahsedeceğiz.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0, halihazırda var olan Ethereum kripto para biriminin yükseltilmiş bir versiyonudur. Ethereum 2.0, Ethereum’un ölçeklenebilirliğini, hızını ve verimliliğini artırmak amacıyla geliştirilmiştir. Yükseltilmiş sürüm, işlem numaralarını artırmak ve darboğazlarla başa çıkmak için yapılmıştır. Ethereum 2.0 için kullanılan kısa isimler Serenity’dir ve bazı insanlar buna Eth2 bile der. Ethereum veya daha eski sürümle karşılaştırıldığında, Ethereum 2.0’ın planında ve yapısında temel değişiklikler var.

Ethereum ve Ethereum 2.0 arasındaki farklar nelerdir?

Ethereum daha eski bir sürümdür, Ethereum 2.0 ise yeni işlem yöntemleriyle tanıtılan yükseltilmiş bir sistemdir. Ethereum 2.0, hızı, verimliliği ve bir dizi işlemi iyileştirmeyi amaçlıyor. Ethereum’un eski ve yeni sürümleri arasındaki temel fark, dayandığı veya kullanıldığı mekanizmadır. Ethereum, bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanırken, Ethereum 2.0, bir Hisse Kanıtı konsensüs mekanizması kullanır.

Ethereum, İş Kanıtı konsensüs yöntemini kullanır; madencilerin çabalarını ve enerjilerini son derece karmaşık matematiksel algoritmaları çözmeye harcamaları gerekiyor. Madenciler, matematiksel bulmacaları çözmek ve Ethereum işlemlerini doğrulamak için bilgi işlem gücünü kullanıyor. Madenciler rekabet eder ve algoritmaları ilk çözen madenci Ether ödülünü alır. Bu kesinlikle karmaşık bir yöntemdi ve kazançlar veya ödüller daha azdı.

Ethereum 2.0, Proof of Stake konsensüs yöntemini kullanır; Bir işlemi doğrulamak ve doğrulamak için madenciler yerine doğrulayıcılar kullanılır. Doğrulayıcılara, işlemleri veya kriptoları doğrulamaları için belirli bir süre verilir. Ethereum 2.0’daki doğrulayıcıların, doğrulayıcıların çoğunluğu talebi onayladıktan sonra bloğu gördüklerini iddia etmeleri gerekir, daha sonra bir blok zincirine eklenir ve ardından ETH2’de ödüllendirilirler.

Ethereum 2.0, Ethereum’dan daha mı güvenli? 

Ethereum 2.0, kripto dünyasını kesinlikle daha iyi özelliklerle tanıştırdı, ancak Ethereum 2.0’ın sağladığı ana fayda, ölçeklenebilirliktir. Ethereum 2.0, ağda gerçekleşen işlem sayısını artırmak ve saniyede 10.000’den fazla işlemi doğrulamak ve doğrulamak için Shardingto’yu kullanır. Bu, Ethereum’u Ethereum’dan daha üstün veya güçlü yapan en iyi şeydir. Saniyede yalnızca yaklaşık 30 işlemi destekleyebilir ve bu da işlemlerin onaylanmasında gecikmelere yol açar.

Sharding, Ethereum 2.0’ın paralel zincirlerde kolayca işlenen işlemleri hızlandırmasına yardımcı olur. Ethereum 2.0, iş kanıtı konsensüs yönteminde mümkün olmayan işlemlere daha fazla güvenlik sağlamak için geliştirilmiştir.

Ethereum 2.0’ın geleceği nedir?

Ethereum, günümüzün Bitcoin’den sonra en büyük blok zincirlerinden biridir. Bitcoin’in bile sunamadığı bazı nihai özellikler sağladı. Shards ve Proof of Stake, son derece gerekli olan işlemlerin hızını ve ölçeklenebilirliğini artırmaya yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu