Haber 10 bin polis alımının detayları merak konusu: Polis alımı ne zaman yapılacak, şartlar neler?

Mesajlar
13,799
Tepkime
249
Puanları
63
10 bin polis alımının detayları merak konusu: Polis alımı ne zaman yapılacak, şartlar neler?

"Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi içerisinde yeni kadro ihdas edildiği duyuruldu. Yayımlanan kararnameye göre, bini merkez, 9 bini ise taşrada olmak üzere 10 bin polis memuru alımı yapılacak. Polis memuru alımı yapılacağına dair haberler ardından tarih ve başvuru şartları gündeme geldi. Peki,

iQlXY86xUEezIU5quHq3Dg.jpg

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Emniyet Genel Müdürlüğü' bünyesinde 10 bin polis istihdam edilecek. Sözlü ve fiziksel olmak üzere iki ayrı aşamadan oluşan sınav ardından polis atamaları gerçekleştirilecek.
R6fXinIpb0qmS_57L31yQg.jpg

Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatına 1 Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanı, 3 Narkotik Suçlarla Mücadele Başkan Yardımcısı ve 1000 polis memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına 9000 polis memuru kadosu ihdas edildi.
b1UoJb90kEmaY5OFK2AFgA.jpg

Yeni polis alımları için başvuru şartları ve tarihleri açıklanmadı. Polis alımının ayrıntıları adresi üzerinden açıklanacak.
QzqL-8szo0G9ws230OShHQ.jpg

Geçtiğimiz yıllarda aranan şartlar şu şekildeydi; Türk vatandaşı olmak.Lise, lisans ve ön lisans mezunu olmak.Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi sahibi olmak.KPSS baraj puanını geçmek. (Pomem için geçerlidir.)Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm'den kısa boylu olmamak.Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.Reşit olmak (18 yaş kanunu) 30 yaşını geçmemek.Siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak.Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,Polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,Kişinin silah taşımak için engel bir durumunun olmaması.Ceza almamış olmak.Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 
Üst