HaberYazılım

Google Chrome, daha az çökmeye sahip mükemmel bir tarayıcıdır ve bunun nedeni de budur

Google, Chrome tarayıcısının Windows üzerinde artık yüzde 25 daha hızlı çalıştığını iddia ediyor!

Google tarafından yayınlanan yakın tarihli bir blog yazısında, Chrome’da yapılan iyileştirmeler hakkında kısa bir rapor hazırlandı.

İlgili Makaleler

Şirkete göre, yeni özellik yalnızca Google araması Chrome‘da varsayılan makine araması olarak ayarlanmışsa ve aramaları ve URL’leri otomatik tamamlama işlevi de etkinleştirilmişse çalışacaktır. Ancak, ilgili seçenek chrome://settings/Syncsetup’ta bulunabilir. Google, yeni eklemelerin bir sonucu olarak, bir aramanın sonuçlarının artık 500 ms içinde gerçekleşme olasılığının 4 kat daha fazla olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, kendi tarayıcısı Edge’in Chrome’dan çok daha güvenli olduğunu iddia etmişti. Şimdiyse Chrome, bu iddiaya performans verileriyle cevap verdi. Ama bu kez, Microsoft’un yaptığı gibi doğrudan rakibinin adını vermedi, sadece tarayıcısının ne kadar hızlı olduğunu ön plana çıkarttı.

Ekim ayı içinde Google, Chrome 86 sürümünü yayınladı ve occlusion olarak adlandırdığı yeni bir geliştirmeyi tüm Windows kullanıcılara gönderdi. Şimdi de, Chromium blog’da topladığı verileri sergileyerek bu yeni özelliğin getirdiği performansı gösterdi. Google Chrome zaten hızlı bir web tarayıcısı, ancak occlusion etkinleştirildiğinde bu performans daha da yükseliyor.

Birkaç yıldır Chrome, simge durumuna küçültülmüş arka plan sekmelerinin ve Chrome pencerelerinin önceliğini düşürerek kaynak kullanımını azaltıyor. Ancak, yapmadığı şey, Chrome pencerelerinde arka planda olan ancak etkin sekmelerin önceliğini azaltmaktı. Yeni özellik, Windows programlarının arkasına gizlenmiş bu sekmelerin önceliğini de düşürüyor.

Google tarafından yayınlanan performans verileri şöyle: 

  • %8,5 – %25,8 daha hızlı açılış
  • GPU bellek kullanımında %3,1 düşüş
  • Toplan çizilen kare sayısında %20,4 düşüş
  • Kilitlenmelerde %4,5 azalma
  • Giriş gecikmesinde %3,0 hızlanma

Google için Chrome’un performansını artırmak büyük önem taşıyor. Şu anda tarayıcı pazarının %66,35’ine hakim, ancak yavaş kalırsa bu pazarı kaybetme tehlikesi bulunuyor. Daha hızlı açılma ve daha az kilitlenme Google’ın zirvedeki yerini korumasına yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu