Android SystemHaber

Tüm Android Telefonlara ADB Sürücüleri ve Fastboot Nasıl Kurulur?

Android telefonunuzu köklendirmeyi denediyseniz, özel bir kurtarma, ROM yükleyin veya yalnızca cihazın ürün yazılımını değiştirin, ADB sürücüleri ve Fastboot hakkında bir şey duymadıysanız bunları yapmanız neredeyse imkansızdır. Temel olarak, yukarıda belirtilen işlemlerden herhangi birini yapmayı denediyseniz, ADB ve Fastboot’un indirip kurmanızın önerildiğini gördünüz.

ADB ve Fastboot, herkesin bilgisayarında olması gereken çok önemli iki yazılım programıdır. Bir Android telefonunuz olduğu ve köklenme ve özel ROM dünyasına girdiğiniz sürece, bu iki şey bir zorunluluktur.

Android her geçen gün daha popüler hale geliyor. Üreticiler, tüm dünyada milyonlarca akıllı telefon meraklısını çeken popüler ve amiral gemisi cihazları piyasaya sürmeye devam ediyor. Android giderek daha popüler hale geldiğinden, her gün yeni geliştiricilerin ilgisini çekiyor.

Bu geliştiriciler, belirli cihazlar için modlar, çekirdekler, ROM’lar ve diğer ilginç yazılım programları oluşturur. Bu, OEM’in uzun süre önce bu cihaz için desteği bırakmasına rağmen, 3 yıllık bir telefonun Android’in en son sürümünün keyfini çıkardığı gerçeğini açıklıyor.

Bununla birlikte, telefonunuzda köklendirme, özel kurtarma yükleme, yanıp sönen çekirdekler ve özel ROM’lar gibi yaptığınız her şey, ADB sürücülerinin ve Fastboot’un yüklü olmasını gerektirir. Bu iki şey, telefonunuzun bilgisayarınızla iletişim kurmasını sağlar. Bir .img dosyasını yüklemek veya bir zip dosyasını flaş etmek üzere telefonunuza komutlar göndermek için bilgisayardan bir terminal veya CMD kullanıyorsanız, bilgisayarın bu komutları başarıyla göndermesi için ADB sürücülerine ihtiyacı vardır.

ADB sürücülerini kurmanın geleneksel ve eski yolu, tüm Android SDK paketini indirip yüklemektir. Nasıl daha iyi gelişeceğinizi bilmek istiyorsanız en iyi yol budur. Ancak, bu en hızlı ve en kolay yöntem değildir.

Geliştiriciler, telefonun ADB sürücüleri ve Fastboot dahil olmak üzere bilgisayarla iletişim kurması için gereken her şeyi hızlı bir şekilde kuran birkaç araç oluşturdu.

Fastboot ve ADB Sürücülerini birkaç saniye içinde yükleyen iki basit araç vardır. Bunlar “15 saniye ADB Yükleyici” ve “Minimal ADB ve Hızlı Önyükleme” olarak adlandırılır.

Minimal ADB ve Fastboot

Adından da anlaşılacağı gibi, bu aracın boyutu çok küçük. Paketin tamamı yalnızca 2 MB’dir. Buna karşılık, Android SDK araçlarının boyutu 90+ MB ve tüm Android SDK paketinin boyutu 400 MB’den fazladır. Bu nedenle, bu aracı kullanarak ADB ve Fastboot’u kurmak iyi bir fikirdir.

İndir: Minimal ADB ve Fastboot Aracı

Nasıl kurulur?

 1. USB hata ayıklamasını etkinleştirin ve telefonunuz için USB sürücülerini yükleyin.
 2. Aracı yukarıdaki bağlantıdan indirin ve .exe dosyasını çalıştırın.
 3. Aracı kurmak istediğiniz konumu seçin.
 4. Masaüstü kısayolu oluşturma seçeneğini seçin.
 5. Aracı kurun.
 6. Masaüstüne gidin ve simgeye tıklayarak aracı başlatın.

ADB Yükleyici

Yine, bu ADB sürücülerini 15 saniye içinde kurabilen bir araçtır. Sadece sürücüleri yüklemek için tüm Android SDK paketini indirmeye gerek yoktur.

İndir: Minimal ADB Yükleyici

Nasıl kurulur:

 • Aracı indirin ve .exe dosyasını çalıştırın.
 • Araç sizden üç şeyi yüklemenizi isteyecektir:
 • ADB ve Fastboot
 • ADB sistemi genelinde
 • Sürücüler
 • Seçeneklerin her biri için, Evet ve kur’u seçmek için “Y” tuşuna veya atlamak için “N” tuşuna basın.
 • Gerekli tüm dosyaların yüklenmesi için 15 saniye bekleyin.
 • İşte bu.

Artık telefonunuzu güvenle bilgisayarınıza bağlayabilir ve özel ROM’lar, çekirdekler ve bilgisayarınızdan telefonunuza komut göndermek istediğiniz her şeyi yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, nasıl geliştirileceğini ve Android uygulamalarının nasıl çalıştığını öğrenmekle ilgileniyorsanız, tam SDK’yı yüklemek daha iyidir.

Tam SDK, 400 MB olduğu düşünüldüğünde, çok daha fazla özelliğe sahip olduğu için daha fazla şey yapmanıza izin verecektir. Ayrıca, bir Nexus cihazınız varsa, fabrika görüntülerini indirmek ve flaşlamak daha kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu