Webmaster

WordPress Tema Seçimi

Wordpress

WordPress tema seçimi her blogcunun en çok zaman ayırdığı bir olaydır. Yeni başlayanlar için bir problem teşkil eden bu olayı sizlere bahsetmek istedik. WordPress sitemizden istediğimiz verimi alamamızın sebeplerinden biri olan tema seçimi, aslında çok önemli bir detaydır. Çoğunluk ile yeni wordpress site kuracak arkadaşlar tasarımın güzel olmasını ister. Aslında tam tersi olmalıdır. Ziyaretçileriniz sizin tasarımınıza değil yazı içeriklerinizi daha çok göz önüne almaktadır.

Bunun için wordpress tema seçimi yaparken temanın ne kadar fonksiyonlu olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Gereksiz kodlardan ve yüksek boyutlardan ulaşan wordpress temalar bizlere bir yarar sağlamaz.

Mesela haber veya sosyal konularla alakalı bir wordpress site açıcak iseniz, içeriklerinizin daha göz önünde durmasını sağlayan tema seçimi yapmanız gerekmektedir. WordPress her türlü web siteyi oluşturabilecek bir alt yapıya sahiptir. Mükemmel gözüken bazı wordpress temalar aslında web sitenizi inanılmaz derecede yavaşlatabilir.

Hiçbir ziyaretçi yavaş bir sitede bulunmak istemez. Google gibi arama motorlarının en çok dikkat ettiği olay ise web sitenizin açılış hızıdır.

WordPress Tema Seçimi
1- Sade tasarıma sahip tema seçin

Wordpress

Bir çok wordpress teması çok çeşit renk, animasyonlar bulundurmaktadır. Buda gereksiz kod olarak görünerek wordpress sitenizin açılış hızını büyük bir katkıda bulunarak yavaşlatır. Kullanışlı olması sizin en başta tercih etmeniz bir seçenektir. WordPress sitenize gelen ziyaretçiler öncelikle basitçe istediği konuya erişmek ister.

2- Mobil uyumlu temalar seçin

Wordpress

Mobil uyumlu temalar bir diğer adıyla responsive tasarım denmektedir. Mobil uyumlu temalar, her boyuttaki cihaza göre tasarımı bozulmadan boyutun halini almasına denir. Bu devirde çoğunlukla ziyaretçileriniz telefonuyla giriş yapmayı tercih edicektir. Mobil uyumlu olmayan bir wordpress siteye hiç bir ziyaretçi göz atmak bile istemem.

Bir çok wordpress tema mobil uyumludur. Aralarında mobil uyumlu olmayan temalarda mevcuttur. En çok dikkat etmeniz gereken mobil uyumlu bir tema olmasıdır.

Temayı wordpress sitenize kurmadan önce mobil uyumlu tema olduğunu almak için öncelikle tarayıcınızın boyutunu küçülterek anlayabilirsiniz. Google’ın uygulaması olan web site mobil testindende seçiceğiniz temanın demosunu sorgulatabilirsiniz. Sorgulatmak için buradan ulaşabilirsiniz.

3- Tarayıcı uyumluluğu

Bir çok farklı internet tarayıcılar vardır. Ziyaretçilerinizi bir çok tarayıcadan gireceğinden her tarayıcıda sitenizin görünümü aynı olmalıdır. Sizin tarayıcınızda wordpress siteniz mükemmel görünebilir fakat bir başka tarayıcıda sorun yaratabilir.

WordPress temanızı farklı tarayıcılarda da mobil uyumlu olup olmadığını test etmenizi öneririm.

4- Seo dostu wordpress tema seçin

Google gibi arama motorlarında sitenizin olması sizlere daha çok ziyaretçi kazandıracaktır. Yüksek sıralarda çıkıp ziyaretçi kazanmak için, seo uyumlu bir wordpress temasına sahip olmanız çok önemlidir.

Kaynak : wordpressbilgi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu