Webmaster

Wordpress 5.3 Versiyon Güncellemesi Yayında !

Wordpress, dün yayınladığı bir güncelleme notu ile beraber tüm kullanıcılara 5.3 versiyon notunu duyurdu. Şu an için sadece İngilizce ile yayınlanan versiyon güncellemesi, önümüzdeki günlerde Türkçeye çevrilecek gibi görünüyor. Yeni gelen güncelleme versiyonunun 5.0 güncellemesinin devamı niteliğinde olduğunu, blok editörlerin daha işlevsel hale getirilmeye çalıştığı görülüyor. Güncelleme ile ilgili detaylar;

Wordpress 5.3 Güncellemesi İle Beraber Gelen Özellikler
Wordpress, 5.3 versiyon güncellemesi ile beraber editör üzerinde büyük değişiklikler meydana getirdi. Tasarımcıların internet siteleri üzerini tam kontrol edebilmelerini sağlayan bu güncelleme, birçok ek düzenleme ve stil gelişimini Wordpress’e getirmiştir. Güncelleme özellikleri;
Blok Düzenleyici Geliştirmeleri
Blok editör içerisinde gelen ilk güncelleme resimlerle ilgili olmakta. Başta akıllı telefonlar olmak üzere profesyonel kameralarca çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflar artık herhangi bir optimizasyon işlemine tabi olmadan doğrudan yüklenebilecek. 150’den fazla görüntü iyileştirmesi getiren Wordpress, bu alanda oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmış görünüyor.
Genişletilmiş Tasarım Esnekliği
Wordpress 5.3 versiyon güncellemesi ile beraber oldukça şaşırtıcı tasarımlar meydana getirebilirsiniz. Yeni güncelleme ile beraber;

  • Yeni Grup Bloğu: Bu blog ile beraber sayfalarınızı oldukça kolay bir şekilde renkli sütunlara ayırabilirsiniz.
  • Sütun Bloğu: Wordpress, 5.3 güncellemesi ile beraber sabit sütun genişliklerini destekleme başlamıştır.
  • Başlık blokları artık editör üzerinden istenilen renge sahip olabilecek.
  • Ek stil seçeneklerini destekleyen bloklar için oldukça profesyonel düzenlemeler yapabilirsiniz.

Otomatik Görüntü Döndürme
9 yıl önce birçok Wordpress kullanıcı tarafından istenen bu özelliğin 5.3 güncellemesi ile geldiğini görebiliyoruz. Bu güncelleme ile beraber yüklediğiniz her resim, resim içerisinde bulunan gömülü yönlendirme verilerine göre otomatik olarak döndürülecektir. Resim düzenlemeye harcanan süre bu güncelleme ile beraber minimuma indirilecektir.
Site Sağlık Kontrolü
Wordpress 5.3 güncellemesi ile beraber sorunları tanımlamanın daha da kolay hale geldiğini görebilirsiniz. Genişletilmiş öneri bölümü üzerinden sitenizde düzenleme yapabileceğiniz bölümler sizlere gösterilecektir. Bu uyarıları dikkate almak, web sitenizin daha da ileri seviyelere çıkmasını sağlayacaktır.
Yönetici E-Posta Onayı
Wordpress 5.3 güncellemesi ile beraber yöneticilerin, yönetici olarak kullandıkları e-posta adresinin güncel olup olmadığının doğrulanması istenecektir. Güncelleme sonrasında e-posta adresinizi güncellemenizi öneriyor, gelen e-posta onayı bekletmeden yapmanızı istiyoruz. Yönetici E-Posta Onayı, internet siteniz için yapabileceğiniz en iyi güvenlik çözümlerinden birisidir.
Bileşen Düzenlemeleri
Bu aşamadan sonra belirteceğimiz 2 yenilik sadece geliştiriciler içindir. Kullanıcılar bu güncelleştirme detaylarına ulaşamazlar. Wordpress geliştiricileri, tarih ve saat bölümünde meydana gelen güncelleme ile artık daha rahat çalışabilecekler. Bir dizi yeni API servisi getiren Wordpress, geliştiricilerin tarih ve saat konusunda yaşadıkları sorunları tamamen ortadan kaldırabiliyor.
PHP 7.4 Uyumluluğu
Wordpress, 5.3 güncellemesi ile beraber altyapısını PHP 7.4 sürümü ile desteklemeye çalışmıştır. 7.4 PHP sürümü için bir dizi çalışmalar yapan Wordpress, kullanıcılarına daima PHP’in en güncel, en yeni sürümünü sunmaya çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu