Nasıl Yapılır - Mobil

Android Telefonda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Android işletim sistemine sahip cihazlarda DNS değişimi genelde kullanılmayan yöntem. Çoğunluk bilgisayarlarında DNS değiştirmeyi tercihe etmektedir. Fakat Android Mobil cihazlarınızda DNS değiştirmek isterseniz bu konuda sizlere yardımcı olabiliriz.

Android işletim sistemli cihazlardan DNS ayarı nasıl değiştirilir adım adım anlatacağız. Google arama motoru Andorid işletim sisteminin en büyük geliştiricisi konumunda, bu işletim sistemi kullanıcılara ücretsiz sunuluyor peki bunun sebebi nedir diye düşündünüz mü? Eğer bir şey bedavaysa o zaman ürün sizsinizdir sözünü duymuşsunuzdur. Peki bunların DNS değiştirme ile ilgisi nedir? Hemen bu konuya değinelim, DNS aslında Domain Name Service kelimelerinin baş harfleri ile bir araya getirilmiş bir kelimedir. İnternette her bilgisayarın birbiriyle iletişime geçebilmeleri için farklı bir ip adresi vardır. İnternete bağlanacağınız zaman telefon veya tabletiniz DHCP yoluyla, servis sağlayıcınızın size atadığı birincil ve ikincil DNS sunucularını talep eder. Bu sayede tarayıcınıza IP adresi yerine site ismi yazarak internette dolaşabilirsiniz. Burada Google sizi kendi DNS’lerine yönlendirerek takip ediyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”138″]

Android-dns

 

Andorid Cihazın Hangi DNS Adresini Kullandığını Öğrenme

Şuanda hali hazırda kullandığınız DNS adresinizi öğrenmek için izlemeniz gereken yol şu şekilde; Ayarlar menüsünü açıyorsunuz. Açılan ekranda WLan seçeneğini seçiyorsunuz. Bizim burada bu seçeneği seçmemizin nedeni internete Wi-Fi ile bağlı olmamızdır. Burada bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına tıklıyorsunuz böylece bu ağın detaylarından DNS ayarlarını değiştirebileceğiz. Bu bölümde anlattıklarımız kullanılan Android işletim sistemine göre değişiklik gösterebilir.

Sizlere[alinti alintiyazi=”Sizlere tavsiye edeceğim DNS adresi. 208.67.222.222 208.67.220.220″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu